• 2012-11-16

Festiwal Drums Fuzje w Bydgoszczy

Od 19 do 21 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy trwać będzie czwarta edycja festiwalu muzycznego Drums Fuzje.

Rafał Gorzycki i Kamil Pater, sala kinowo-widowiskowa MCK w Bydgoszczy (źródło: materiały prasowe)

Rafał Gorzycki i Kamil Pater, sala kinowo-widowiskowa MCK w Bydgoszczy (źródło: materiały prasowe)

Na festiwalowej scenie w tym roku zagrają Drum Connection, Big Band Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Trio Jahr-Maseli-Grabowy, grupa Teuta, skład Mazolewski/ Duda/ Janicki i formacja Pan Jabu. Specjalnie przygotowany na tę edycję Drumsfuzji program Polskie melodie przedstawi Gorzycki/Pater Duo. Festiwalowi towarzyszyły będą także międzypokoleniowe warsztaty rytmiczne prowadzone przez Marcina Jahra oraz warsztaty Piotra Biskupskiego, Qby Janickiego.

Zorganizowana i zaprogramowana przez Pracownię Muzyki MCK impreza na trzy dni przeniesie słuchaczy w świat rytmu wybijanego na wszelkiego typu urządzeniach perkusyjnych.

Bydgoskie Drums Fuzje to jeden z festiwali muzycznych w kraju poświęcony muzyce perkusyjnej jako głównemu tematowi wydarzenia. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku. Festiwal narodził się w ówczesnym Miejskim Ośrodku Kultury, którego kontynuacją jest obecny MCK w Bydgoszczy. Inspiracją do powstania i późniejszego rozwoju Drums Fuzji były międzynarodowe sukcesy bydgoskich perkusistów współpracujących z muzykami sceny jazzowej. Korzeni Drums Fuzji szukać należy także w tradycji Bydgoskich Warsztatów Perkusyjnych, organizowanych od 1987 roku.

Piotr Biskupski, Jacek Pelc oraz Big Band Akademii Muzycznej na jednej scenie, fot. Jakub Szymczak ( źródło: materiały prasowe)

Piotr Biskupski, Jacek Pelc oraz Big Band Akademii Muzycznej na jednej scenie, fot. Jakub Szymczak ( źródło: materiały prasowe)

Program festiwalu Drums Fuzje:

19 listopada

  • 17.00, Kawiarnia Szpulka MCK – warsztaty. Prowadzenie Qba Janicki
  • 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK – Drum Connection – Piotr Biskupski, Jacek Pelc oraz Big Band Akademii Muzycznej. Projekt jest skojarzeniem kilku formacji na jednej estradzie według rosnącej skali: solo, duet, trio, aż do big bandu (Big Band Akademii Muzycznej). Twórcami projektu są dwaj perkusiści toczący ze sobą rytmiczno-muzyczny dialog swoistą perkusyjną bitwę. Towarzyszący im muzycy zapewniają kontekst harmoniczno – melodyczny.

20 listopada

  • 16.00, Kawiarnia Szpulka MCK – warsztaty: prowadzenie Piotr Biskupski
  • 18.00, sala kinowo-widowiskowa MCK – Trio – Marcin Jahr, Bernard Maseli i Tomasz Grabowy. Nowe Trio Marina Jahra z udziałem wybitnych artystów proponujące muzykę otwartą, w większości opartą na improwizacji zespołowej. Muzyczne wpływy wszystkich muzyków obejmują Jazz, Blues, Funk, Fusion i Word Music.
  • 19.30, sala kinowo-widowiskowa MCK – Teuta – Łukasz Żyta oraz Paweł i Marcin Steczkowscy. Działalność Teuty jest odpowiedzią na opinie malkontentów, iż muzyka ludowa nie znajduje współcześnie zrozumienia. Dzięki nowoczesnym aranżacjom, powstającym podczas żywych jam session, oryginalne teksty i melodie starych pieśni dziadowskich oraz obrzędowych nabierają całkowicie nowego brzmienia. Dzięki temu w utworach Teuty usłyszeć można zarówno lirę korbową jak i syntezatory analogowe.

21 listopada 2012 roku

  • 16.00, Kawiarnia Szpulka MCK – Międzypokoleniowe warsztaty rytmiczne – prowadzenie Marcin Jahr
  • 18.00, sala kinowo-widowiskowa MCK – Gorzycki/Pater Duo – Polskie melodie – Rafał Gorzycki i Kamil Pater. Projekt przygotowany specjalnie na festiwal Drums Fuzje 2012 to materiał muzyczny składający się tylko z polskich i znanych wszystkim melodii i piosenek – starych i nowych, wesołych i smutnych, poważnych i mniej serio – jak choćby: Czerwone jabłuszko. Wszystko będzie podane w nietuzinkowej aranżacji… Rafał Gorzycki i Kamil Pater są artystami jazzowymi, którzy nominowani byli wspólnie do Fryderyków 2010 za album – Dziki Jazz.
  • 19.30, sala kinowo-widowiskowa MCK – Wojtek Mazolewski/Joanna Duda/Qba Janicki. Tego wydarzenia oddajemy artystom: Będziemy grać na instrumentach elektronicznych, elektrycznych i akustycznych. Trochę pogramy utworów, a trochę poimprowizujemy. Będzie to mieszanka wszystkich gatunków jakie można sobie wyobrazić (Co wcale nie znaczy fusion. Na pewno nie znaczy fusion.). Każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście może być też tak, że żaden z powyżej wymienionych elementów się nie pojawi o czym uprzedzam oraz, w razie gdyby tak się stało, upraszam aby się nie denerwować.
  • 21.00, Kawiarnia Szpulka MCK. Pan Jabu – Jacek Buhl i Wojciech Jachna. Duet powstał zimą 2009 roku w wyniku spotkań w salce prób w klubie Mózg. Wspólne granie, którego naczelną ideą jest improwizacja i otwieranie się na jej wszelkie przejawy

Festiwal Drums Fuzje
Od 19 listopada do 21 listopada 2012 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz