• 2012-11-16

Jak współpracować z projektantem i nie zwariować? w Zamku Cieszyn

20 listopada w Zamku Cieszyn odbędzie się spotkanie ze Zdzisławem Sobierajskim, przedsiębiorcą i zdobywcą nagrody Red Dot, pt. Jak współpracować z projektantem i nie zwariować?

Zamek Cieszyn, logo (źródło: materiał prasowy)

Zamek Cieszyn, logo (źródło: materiał prasowy)

Proces współpracy przedsiębiorcy z projektantem bywa trudny i burzliwy. Niejednokrotnie firmy, które miały do czynienia z projektantami, wycofują się ze współpracy zrażone i zniechęcone brakiem zrozumienia i komunikacji. To samo spotyka projektantów – nie zawsze rozumiejąc język zysków i strat, narzekają na biznes, który hamuje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Jednak mamy na rynku dowody, że ci gracze, którzy przezwyciężają bariery komunikacyjne, ci, którzy otwierają się na wiedzę i ofertę drugiej strony, odnoszą sukces. Droga do sukcesu rynkowego jest łatwiejsza, jeśli znamy komunikacyjne słowa – klucze. Jakie one są? Jak unikać barier pomiędzy projektantami i przedsiębiorcami, by z powodzeniem wdrażać nowe produkty i rozwiązania – o tym opowie Zdzisław Sobierajski, przedsiębiorca, laureat nagrody Red Dot.

Jestem przekonany, że trzeba wykonać pracę u podstaw. Z jednej strony projektanci powinni uświadamiać właścicielom małych firm, że wzornictwo jest dla nich szansą i narzędziem aktywnego marketingu. Z drugiej strony powinni uzupełnić wiedzę na temat technologii i produkcji seryjnej. Nie mogą robić chybionych projektów, które psują reputację innym. Trzecim zadaniem jest zbliżenie tych środowisk. […] Dlatego apeluję: dizajnerzy, przestańcie rozmawiać o dizajnie z dizajnerami. Zacznijcie rozmawiać z przedsiębiorcami o marketingu wspieranym przez wasze dobre wzornictwo.

– mówi Zdzisław Sobierajski

Zdzisław Sobierajski – właściciel firmy technologicznej specjalizującej się w produkcji kompozytów, produkuje obudowy dla producentów aparatury medycznej. Od trzech lat prowadzi w firmie programy stażowe dla absolwentów wzornictwa, zatrudnia projektantów, z którymi opracowuje projekty wzornicze na potrzeby swoje i klientów, doświadczony w prowadzeniu procesów projektowych i wdrożeniowych. Laureat dwóch nagród Red Dot Design Award Winner za trzy wdrożenia produktów opracowanych wspólnie z klientami. Nominowany do German Design Award 2012, a ostatnio do nagrody Design Alive Awards.

Spotkanie realizowane jest w ramach drugiej edycji projektu Design Silesia. Działania promujące design wraz z Liderem – Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego – realizują: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn.

Warsztaty: Jak współpracować z projektantem i nie zwariować?
20 listopada 2012 r., godz. 12.30-15.00
Zamek Cieszyn

Dodaj komentarz