• 2012-11-15

Aukcja Design i Vintage w DESIE Unicum

15 listopada w warszawskiej DESIE Unicum odbędzie się aukcja polskiego wzornictwa przemysłowego oraz vintage’owych przedmiotów kojarzonych z Ameryką XX wieku.

Szafa grająca Rock-Ola (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szafa grająca Rock-Ola (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na aukcji obok figurek ze słynnego Ćmielowa i rozpoznawalnych polskich mebli z lat 50. i 60., wylicytować będzie można m.in. oryginalny amerykański parkometr z przełomu lat 30. i 40., czy automat do gry arcade video Ms. Pac Man.

Wzornictwo przemysłowe, czyli design, powstaje na styku sztuki i czysto użytkowego przeznaczenia. Z perspektywy kilkudziesięciu lat kolekcjonerzy coraz bardziej doceniają polskie wzornictwo z czasów PRL-u, które jak się okazuje wcale nie ustępowało światowemu. Izolacja polityczno-społeczna tamtych czasów z jednej strony powodowała przeświadczenie odbiorców, że mają do czynienia z czymś gorszym, a z drugiej twórcy tworzyli rzeczy odmienne i wyjątkowe, bardzo często doceniane na światowych prezentacjach. W chwili obecnej mamy do czynienia z mocnym dowartościowaniem takich przedmiotów jak figurki porcelanowe, serwisy, wyjątkowej urody szkła, czy meble. Pokazała to m.in. aukcja zorganizowana w Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach wystawy Chcemy być nowocześni.

W ofercie nadchodzącej aukcji warto zwrócić uwagę na nieprezentowane dotąd właściwie na aukcjach ozdobne i użytkowe szkła Zbigniewa Horbowego. Znakomite figurki porcelanowe, tworzone najpierw w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a potem w wytwórniach porcelany, od kilku lat mają już swoje grono wielbicieli. Na aukcji 15 listopada pod młotek pójdą tzw. pikasy najbardziej uznanych projektantów tworzących pod wspólną marką Ćmielowa – Hanny Orthwein, Lubomira Tomaszewskiego i Mieczysława Naruszewicza. Charakterystyczne dla minionych dekad serwisy kawowe i herbaciane to kolejne pozycje w katalogu aukcyjnym DESY Unicum. Zaspokajały one przede wszystkim potrzeby estetyczne, na co warto zwrócić uwagę szczególnie przy zestawie firmy Steatyt.

Polskie meble to odrębny temat. Jeszcze niedawno niszczone i wyrzucane, dzisiaj są wyszukiwane przez wielu zainteresowanych oryginalnym urządzeniem mieszkań. Na aukcji warto zwrócić uwagę na te najbardziej znane, jak fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego, jak też i na zupełnie niespotykane meble z wytwórni prywatnych, jak np. biurko z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Drugą część katalogu stanowią przedmioty określane jako vintage, czyli służące niegdyś do pracy, zabawy i wypoczynku, a teraz będące obiektem poszukiwań kolekcjonerów, dekoratorów wnętrz i osób poszukujących sposobu na ożywienie mieszkania czy firmy pojedynczym oryginalnym przedmiotem. Po raz pierwszy w Polsce na oficjalnej aukcji pojawia się zbiór przedmiotów ze świata, głównie z USA, które można zakwalifikować stricte jako vintage.

Pierwsza grupa prezentowana na aukcji to przedmioty codziennego użytku: dawne kasy, wagi, czy np. wiatrak z lat 20. Druga to obiekty używane do rozrywek hazardowych, dzisiaj już bardzo rzadko spotykane w dobrym stanie. Kolejna część obiektów to automaty mechaniczne i elektroniczne z grami, które wiele osób doskonale pamięta z lat 80. Flipperów i gier video – Asteroids, Pac-man czy Commando, nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać.

Zdecydowanym hitem aukcji będzie zapewne obiekt, który wielu pokoleniom kojarzy się z najlepszą rozrywką lub znany jest ze srebrnego ekranu – oryginalna szafa grającą z lat 50. Pojawiały się one także w powojennej Polsce, ale bardzo rzadko. Prezentowany na aukcji model de Luxe pozwalał odtwarzać aż 200 utworów w jakości hi-fi i to na singlach dwóch rozmiarów.

Aukcja Design i Vintage
15 listopada 2012 r., godz. 19.00
Dom Aukcyjny DESA Unicum
Warszawa

Dodaj komentarz