• 2012-11-13

Oriana Fallaci, Wywiad z władzą

7 listopada, nakładem Wydawnictwa Świat Książki, ukazała się książka Oriany Fallaci Wywiad z władzą.

„Wywiad z władzą", Oriana Fallaci, okładka (źródło: materiał prasowy)

„Wywiad z władzą", Oriana Fallaci, okładka (źródło: materiał prasowy)

Pamiętając o Fallaci jako o wybitnej dziennikarce, zbyt często zapomina się, że była też doskonałą pisarką, umiejętnie dawkującą napięcie, niebywale przenikliwą, operującą ostrym, wyrazistym językiem, w którym kilkoma dosadnymi zdaniami opisuje, czego akurat była świadkiem. Jak zawsze u Fallaci same wywiady są tylko częścią opowieści, kreślącej cały kontekst danego przedsięwzięcia: historyczny, polityczny, społeczny, psychologiczny i oczywiście obyczajowy, jakże istotny przy okazji rozmów z ajatollahem Chomeinim, czy Kaddafim.

Rozmowy-reportaże o problemach rewolucji w Iranie i w Libii, o palących kwestiach Włoch, Chin, Tybetu, Izraela czy Ameryki czasów Kennedych czyta się z zapartym tchem i nawet, jeśli zmieniła się sytuacja polityczna, a rozmówcy nie żyją, nic a nic nie straciły na aktualności. Tak też jest z wywiadami, które dla Polaków są wyjątkowo istotne, przeprowadzonymi z Lechem Wałęsą (1981) i Mieczysławem Rakowskim. Naprawdę uważa nas pani za głupców? – spytał Rakowski w środku stanu wojennego w 1982.

O swoich prominentnych rozmówcach Fallaci napisała:

Śmieszna jest wyniosłość, z jaką się zachowują, aby przekonać nas, że są wspaniali, co upoważnia ich do rządzenia nami lub tyranizowania nas. Śmieszna jest skromność, którą udają, aby usprawiedliwić zdobyty lub odziedziczony przywilej. Śmieszy szacunek, którego wymagają od poddanych, nazywając ich niekiedy towarzyszami. Śmieszny sposób, w jaki siedzą pełni powagi na fotelu.

Wywiad z władzą, Oriana Fallaci 
Premiera: 7 listopada 2012 roku
Wydawnictwo Świat Książki

Dodaj komentarz