• 2012-11-13

Cao Fei Shadow Life

Od 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę pracy Cao Fei Shadow Life (2011). Ekspozycja odbędzie się w ramach nowego cyklicznego projektu Video room.

Cao Fei, „Shadow Life”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cao Fei, „Shadow Life”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach projektu w najbliższej przyszłości można będzie zobaczyć również niepokazywane dotąd w Polsce animowane prace wideo szwedzkiej artystki Nathalie Djurberg oraz filmy wybitnego niemieckiego artysty multimedialnego Christiana Jankowskiego, a także najważniejszych polskich artystów.

Praca wideo Shadow Life Cao Fei formalnie nawiązuje do chińskiego teatru cieni, w którym sylwetki wyciętych z papieru lalek i wprawianych w ruch za pomocą kijków oglądane były na oświetlonym od tyłu ekranie. W filmie Cao Fei tradycja ta została połączona z udziałem aktorów animujących rękami postacie i elementy scenografii. Artystka przywołuje w nim wspomnienia ze swojego dzieciństwa, zapamiętany klimat ludowych bajek, ale przede wszystkim transmitowane przez telewizję obchody Chińskiego Festiwalu Wiosennego Gala. Na tym zaczerpniętym z przeszłości tle pojawia się filozoficzno-polityczna refleksja na temat gwałtownych przeobrażeń zachodzących we współczesnych Chinach. Cao Fei pokazuje płynność świata, w którym mieszają się kultury, a wszystko zmienia swój charakter w rytmie przyspieszonej ewolucji.

Historia opowiadana w filmie ujęta jest w trzy rozdziały: Skała, Dyktator i Transmigracja. W każdym z nich pojawiają się krótkie opisy tekstowe, a narracja prowadzona jest przez teatr cieni. W pierwszym rozdziale ptak, małpa i słoń zastanawiają się, czym jest tajemniczy przedmiot, który znalazły i każdemu kojarzy się z jego ulubionym pożywieniem. Nagle pojawia się myśliwy, zabija zwierzęta i rozpoznaje w znalezisku grudkę złota. Ofiarowuje ją ślepcowi, który zabiera złoto do świątyni Bodhisattvy. Tam dowiaduje się, że jest to zwykły kawałek skały.

Kolejny rozdział rozpoczyna się od pełnej entuzjazmu politycznej manifestacji. Tłumy wymachują małymi książeczkami, przypominającymi słynną czerwoną książeczkę z cytatami z Mao. W następnych scenach widzimy, jak pozbawione ciał ramiona chwytają różne zwierzęta, czołg zwala drzewa, a łopaty koparek pochłaniają ziemię kawałek po kawałku. Na miejscu drzew wyrastają wysokie maszty z powiewającymi flagami, a kolejne karykatury dyktatorów wygłaszają swoje orędzia.

W ostatnim rozdziale w przejmujący sposób pokazana jest ucieczka zwierząt oraz ludzi z wiosek, szukających schronienia przed zrównującymi wszystko z ziemią maszynami. Przybysze z prowincji, niosąc w węzełkach swój dobytek, szukają się nawzajem w obcym, odhumanizowanym krajobrazie wielkich miast i w ostatniej scenie wreszcie się odnajdują.

Cao Fei (ur. 1978) – chińska artystka mieszkająca w Pekinie, uważana jest za kluczową postać nowej generacji twórców pochodzących z kontynentalnych Chin. W swoich filmach i instalacjach łączy sprawy społeczne z estetyką popkulturową, odniesieniami do surrealizmu i strategiami dokumentalnymi. Przedstawia w nich gwałtowne i chotyczne przemiany, jakie zachodzą we współczesnym społeczeństwie chińskim. Jej project RMB CITY (2008-2011) prezentowany był w Deutsche Guggenheim, Berlin (2010), Shiseido Gallery, Tokio (2009), Serpentine Gallery, Londyn (2008) i na Yokohama Triennale (2008); praca i. Mirror by China Tracy została pokazana w chińskim pawilonie w ramach 52. Biennale w Wenecji (2007);

Cao Fei, Shadow Life (2011)
W ramach nowego cyklicznego projektu Video room
Wernisaż: 12 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 25 listopada 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Kurator: Ewa Gorządek

Dodaj komentarz