• 2012-11-13

Artur Klinau w Tarnowie

13 listopada w BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie odbędzie się spotkanie z białoruskim artystą Arturem Klinau. Wizyta artysty w Tarnowie jest częścią projektu Kultura w dialogu. Artur Klinau: Białoruskie fenomeny.

Artur Klinau, „Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Klinau, „Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie to spotkanie z wybitnym białoruskim artystą, publicystą, pisarzem i redaktorem, z racji swojego wykształcenia znawcą architektury. Artur Klinau jest jednym z najbardziej aktywnych animatorów sztuki i refleksji humanistycznej odnoszącej się do realiów pokomunistycznych.

Artur Klinau (ur. 1965 r.) – od 1998 r. szefuje Białoruskiemu Stowarzyszeniu Sztuki Współczesnej, od 2001 r. jest wydawcą artystycznego magazynu pARTisan. Jest malarzem i performerem (wystawy indywidualne: 1998 i 2001: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; 2003: RLBQ Gallery, Marseille, Francja; 2003: Galeria Naród Sobie, Poznań, 2005: Galeria AT, Poznań, 2006: Giedre Bartelt Galerie, Berlin; 2008: Galeria Zoya, Warszawa). Klinau jest także literatem, w polskim tłumaczeniu wydana została (przez Wydawnictwo Czarne Andrzeja Stasiuka) książka Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca.

To literacki manifest współczesnego Białorusina, ukształtowanego przez komunistyczny świat pozornej szczęśliwości i bunt przeciw temu światu. To jednocześnie zbiór wspomnień i refleksji, abstrakcyjna i ocierająca się o groteskę wizja odrealnionego świata, jak i parahistoryczna opowieść, w której autor jest świadkiem, kronikarzem, ale poniekąd też – odkrywcą. Leon Tarasewicz, polski malarz białoruskiego pochodzenia, określił pracę Klinaua zapisem spowiedzi jego dotychczasowego życia. Artur Klinau opowiada o świecie, w którym się wychował, pozornej utopii, powoli, lecz skutecznie odkrywając jego zakłamanie i sztuczność. Artur Klinau jest artystą, który na ostatnim Biennale Sztuki w Wenecji w 2011 r. reprezentował Białoruś w narodowym Pawilonie Sztuki.

Organizatorzy: BWA Galeria Miejska w Tarnowie oraz Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej

Spotkanie z Arturem Klinau
Kultura w dialogu. Artur Klinau: Białoruskie fenomeny.
Spotkanie odbędzie się 13 listopada 2012 roku o godzinie 18.00
BWA Galeria Miejska, Dworzec PKP
Pl. Dworcowy 4
Tarnów

Dodaj komentarz