• 2012-11-10

Wyhaftuj się! w Katowicach

13 i 14 listopada od godz. 16.00 do 20.00 w katowickiej Klubokawiarni Redakcja odbędzie się akcja artystyczna Moniki Drożyńskiej pt. Wyhaftuj się!

Projekt „(Nie)Moc”, akcja „Wyhaftuj się!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „(Nie)Moc”, akcja „Wyhaftuj się!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja Moniki Drożyńskiej to kolejne wydarzenie w ramach cyklu Drobnostki, zaplanowanej na cały rok płaszczyzny spotkań artystów, designerów i społeczności lokalnej w ramach wystaw i performance’ów w przestrzeni miasta. Jego celem jest stymulowanie przez artystów potrzeby przekształcania najbliższego otoczenia, która może prowadzić do zmiany sposobu myślenia o przestrzeni publicznej jako formie modelującej większość zachowań. Działania zaproszonych artystów mają zachęcać do przeprojektowania niegościnnej przestrzeni miasta w miejsce stwarzające okazje do nawiązywania i podtrzymywania więzi.

Projekt (Nie)moc będzie połączeniem dwóch akcji. W Klubokawiarni Redakcja odbędzie się kolejna część happeningu pt. Wyhaftuj się!, polegającego na wspólnym wyszywaniu niechcianych emocji. Równolegle przy wejściu do galerii rozlegać się będzie zapętlony w nieskończoność śmiech artystki (rzeźba dźwiękowa Pomnik z 2009 r.). Ta intensywna, dwudniowa akcja w ujęciu Drożyńskiej ma obrazować bezsilność działań artystycznych podejmowanych w przestrzeni miasta, ich kruchość, efemeryczność i brak realnego wpływu na życie mieszkańców. Artystka stawia w ten sposób pytanie o zasadność tego typu akcji, które często nastawione są na krótkotrwały efekt, zaciekawienie i oczarowanie przypadkowych przechodniów. Wirus sztuki, którym infekowane są miasta, wydaje się w kontekście jej działania osłabiony i niegroźny.

Z drugiej strony projekt (Nie)moc daje możliwość kreowania w przestrzeni miejskiej krótkofalowych sytuacji wspólnotowych, sprzyjających poczuciu zadomowienia w mieście traktowanych jako żywa, plastyczna substancja, którą można dowolnie modyfikować, rozmiękczać i ubarwiać.

Monika Drożyńska (ur. 1979 r.) – absolwentka ASP w Krakowie, projektantka animatorka kultury, performerka. Obserwuje miasta i słowa. Łączy sferę prywatną z publiczną. Uczestniczyła w wielu wystawach m.in. w wiedeńskim Museums Quartier, warszawskiej Zachęcie, krakowskim Bunkrze Sztuki, gdańskiej Łaźni. Prowadzi warsztaty w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wyhaftuj się! 
Kuratorka: Marta Lisok
13-14 listopada 2012 r., godz. 16.00-20.00
Klubokawiarnia Redakcja
Katowice

Dodaj komentarz