• 2012-11-10

Plateaux Festival – ucho miasta

Jak za pomocą słuchu na nowo odkryć swoje miasto? Odpowiedzi na to i inne pytania będą szukali organizatorzy Plateaux Festival, który potrwa w Warszawie od 16 do 18 listopada.

Plateaux Festival, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plateaux Festival, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak oswoić hałas metropolii, a odgłosy miejskiego szumu uczynić metodą zaangażowania społecznego? Poprzez artystyczne instalacje, spacery dźwiękowe, rodzinne warsztaty, dyskusje i projekcje filmowe, twórcy Plateaux Festival pokażą, jak za pomocą zmysłu słuchu na nowo odkryć swoje miasto.

Przestrzeń miejska coraz częściej staje się jednym z głównych pretekstów do dyskusji o współczesnej kulturze, sztuce i społeczeństwie. Audiowizualna materia spleciona z refleksją nad sposobami percepcji miasta stanie się merytorycznym trzonem trzydniowego wydarzenia, które w połowie listopada po raz pierwszy zagości w Warszawie.

Dźwiękowa podróż w głąb miasta rozpocznie się wydarzeniem niezwykłym – odsłoną Hałasorelaksatora – nowatorskiego mebla artystycznego, który na czas festiwalu stanie w głównym holu warszawskiego Muzeum Narodowego, a być może na stałe wpisze się w jego wystrój. Wydarzenie zbiegnie się z ponad godzinnym występem fortepianowym Terrego Thaemlitza, który w odnowionych przestrzeniach Muzeum zaprezentuje swój projekt Medytacje nad pracą najemną i śmiercią albumu.

Akustyczna kula, za której koncepcję odpowiedzialna jest kuratorka Ewelina Bartosik, udowodni warszawiakom, że wsłuchanie się w odpowiednio zmodyfikowane odgłosy miejskiego hałasu może stać się formą relaksu. Szum mostu, gwar ulic, komunikacja miejska – zebrane i przetworzone przez Kamila Antosiewicza dźwięki, którymi miasto mówi na co dzień, dadzą ukojenie dla ucha i pozwolą zmienić percepcję słuchania codzienności.

Przestrzeń Muzeum stanie się na czas festiwalu również miejscem interesujących wykładów i dyskusji. W sobotnim programie bloku Miasto słyszalne. Dźwiękowa obecność mieszkańca wielkiego miasta część poświęcona słuchaniu architektury. Wykład Zasady słyszalności. O tym, jak świadomie słuchać architektury podczas którego niemieccy artyści i kuratorzy – René Rissland oraz Florian Tuercke – ukażą jak przestrzeń miejska kształtuje i współtworzy dźwięk. Drugi, niedzielny blok Krzyk w mieście. O dźwiękach nagłych, które przerywają monotonię uświetni wykład cenionego duńskiego muzyka, kompozytora i aktywisty, Goodiepal/Gæoudjiparl, połączony z panelem dyskusyjnym.

Warsztatom i wykładom w gmachu Muzeum towarzyszyć będą także projekcje filmowe realizowane we współpracy z telewizją Planete+ i magazynem Glissando. Pokazane zostaną między innymi Megacities, jeden z najciekawszych dokumentów Michaela Glawoggera, wielokrotnie nagradzane Śmietnisko Lucy Walker, Nieściszalni duetu O. Simonsson, J. S. Nilsson czy kultowy Decoder Klausa Maecka.

Program merytoryczny Plateaux Festival nie tylko jednak odczaruje przestrzeń Muzeum, pozwoli także na nowo odkryć miasto tym, którzy myślą, że w Warszawie wszystko już słyszeli. Pomogą w tym między innymi niezwykłe spacery dźwiękowe, które poprowadzi malarz, grafik i muzyk Jacek Staniszewski oraz warsztaty Krzysztofa Topolskiego (aka Arszyn), w trakcie których dzieci wraz z rodzicami dowiedzą się chociażby, gdzie szukać echa m.in. w Pałacu Kultury.

Plateaux Festival 2012 – festiwal form audiowizualnych
16-18 listopada 2012 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie, 1500m2 do wynajęcia, Cafe Kulturalna, przestrzeń miejska
Warszawa

Dodaj komentarz