• 2012-11-10

Jerzy Jarocki – wspomnienie

23 listopada na Dużej Scenie Teatru Starego w Krakowie odbędzie się spotkanie poświęcone zmarłemu w październiku Jerzemu Jarockiemu.

„Jerzy Jarocki. Wspomnienie” - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Jerzy Jarocki. Wspomnienie” - plakat (źródło: materiały prasowe)

10 października 2012 roku zmarł jeden z największych artystów polskiego teatru – Jerzy Jarocki. Wybitny inscenizator polskiej literatury XX wieku, mistrz w prowadzeniu aktorów na scenie; artysta, którego przedstawienia współtworzyły znakomitość kilku teatrów w Polsce: Starego w Krakowie, Dramatycznego i Narodowego w Warszawie, Współczesnego i Polskiego we Wrocławiu. Poprzez sposób adaptacji tworzywa literackiego, inscenizację, metodę pracy z aktorem, reżyser stworzył własny styl, określany przez krytyków Teatrem Jerzego Jarockiego. Przedstawienia Jarockiego posiadały logiczną konstrukcję myślową i prostą formę. Były rodzajem traktatu artystycznego, w którym prostota języka wypowiedzi pozwalała w sposób niesłychanie bogaty wyrazić wieloaspektowość ludzkiego życia i wpisanego w życie człowieka dramatu.

Podczas spotkania Jarockiego wspominać będą przyjaciele i współtwórcy jego przedstawień, między innymi, Danuta Maksymowicz, Dorota Segda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Globisz, Jerzy Juk Kowarski, Jerzy Radziwiłowicz, Stanisław Radwan, Jerzy Trela, Andrzej Witkowski.

Spotkaniu–wspomnieniu towarzyszyć będzie wystawa Jerzy Jarocki – Artysta Teatru.

Wspomnienie Jerzego Jarockiego
23 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz