• 2012-11-09

Wieczny kwiecień w Teatrze Polskim w Poznaniu

10 listopada odbędzie się prapremiera spektaklu Wieczny kwiecień w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Sztuka oparta jest na dramacie Jarosława Jakubowskiego.

„Wieczny kwiecień", reż. Agnieszka Korytowska-Mazur, plakat (źródło: materiał prasowy)

„Wieczny kwiecień", reż. Agnieszka Korytowska-Mazur, plakat (źródło: materiał prasowy)

Agnieszka Korytkowska-Mazur, reżyser spektaklu, sztukę Jarosława Jakubowskiego interpretuje jako nową Kartotekę

Wieczny kwiecień to próba ratowania się z opresji współczesnego niedookreślenia. Ponad pół wieku temu Tadeusz Różewicz powołał do życia niedowierzającego, bezsilnego everymana mierzącego się z frazesami i rozpadem wartości. Areczek, jak sam się przedstawia, jest dzisiejszym cherlawym spadkobiercą bohatera Kartoteki w coraz boleśniej skarlałym świecie. Marzy o buncie, pragnie rewolucji, Rzeczy Wielkiej, której wzorem jest muzyczna ikona (de)generacji – Kurt Cobain. Gnije w swoim zamkniętym pokoju, z którego samodzielnie nie umie się wyswobodzić. Plącze się coraz bardziej w klaustrofobicznej sieci skojarzeń, zniechęcającej do uczestnictwa w działaniu. Z okna widać polski krajobraz. Równie przygnębiający. Ratunkiem jest tylko wyostrzona ironia.

Agnieszka Korytkowska-Mazur

W spektaklu występują: Piotr B. Dąbrowski, Michał Kaleta, Barbara Prokopowicz, Barbara Krasińska, Andrzej Szubski, Paweł Siwiak.

Dramat Wieczny kwiecień Jarosława Jakubowskiego otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w piątej edycji konkursu dramaturgicznego METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2012 zorganizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu.

Wieczny kwiecień, reż. Agnieszka Korytowska-Mazur
Prapremiera: 10 listopada 2012 roku, godz. 19.00
Kolejne przedstawienia: 11, 28, 29 listopada 2012 roku, godz. 19.00.
Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz