• 2012-11-09

Seks dla opornych w Szczecinie

17 listopada w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się premiera spektaklu Seks dla opornych w reżyserii Justyny Celedy. Sztuka oparta jest na dramacie kanadyjskiej dramatopisarki Michel Riml.

„Seks dla opornych", reż. Justyna Celeda, plakat (źródło: materiał prasowy)

„Seks dla opornych", reż. Justyna Celeda, plakat (źródło: materiał prasowy)

Punktem wyjścia dla Michele Riml była sytuacja, w której sięgamy po poradnik – mniej lub bardziej słuszny zbiór zaleceń pomagających wyjść z kłopotów. To on będzie konfrontował stan małżeńskiego pożycia seksualnego z tym, co może go uzdrowić. Poradnik będzie więc rodzajem trzeciego bohatera dramatu, który wchodzi pomiędzy relacje dwojga ludzi z radą, zaleceniami, ale przede wszystkim – ze specyficznym językiem i sposobem nazywania rzeczywistości. Zaprowadzi ich na manowce czy może wskaże właściwy kierunek?

Seks dla opornych jest komedią, zatem wszystko to, co będzie wynikało z przeciwstawienia codzienności i ideału zbuduje dowcip, który w teatrze będzie śmieszył do łez, często zupełnie odwrotnie niż w życiu.

W spektaklu występuje Beata Zygarlicka i Konrad Pawicki.

Michele Riml jest kanadyjską dramatopisarką, która już jako licealistka napisała sztukę, która została nagrodzona w konkursie dla młodych dramatopisarzy. Osiem lat później podjęła pracę w teatrze Green Thumb, dla którego pisze sztuki dla młodzieży (m.in. Cool, The Invisible Girl, The Skinny Lie czy Tree Boy). Jej sztuki były wystawiane na wielu scenach Kanady i Stanów Zjednoczonych. Michele Riml jest laureatką festiwalu Sydney Risk 2005. W 2008 roku była nominowana so Siminovitch Prize, prestiżowej nagrody przyznawanej najwybitniejszym kanadyjskim twórcom teatralnym. Największa popularność i uznanie zdobyła za napisany w 2002 roku Seks dla opornych i był to pierwszy tekst, który został wystawiony w Polsce.

Justyna Celeda  w 2002 roku ukończyła wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po zrealizowaniu kilku etiud filmowych zajęła się reżyserią teatralną. Debiutowała przedstawieniem Droga węża na skale. Zrealizowała m. in. Pamięć wody Shelagha Stephensona, Marlyn Mongoł Nikołaja Kolady, Autoreverse Krzysztofa Bizio. W Teatrze Współczesnym w Szczecinie pojawiła się po raz pierwszy w 2005 roku w czasie Inwazji Barbarzyńców, przygotowując sceniczne czytanie dramatu Przemysława Wojcieszka Cokolwiek się zdarzy, kocham cię, po czym w 2007 roku w Teatrze Małym zrealizowała Czarujący korowód Wernera Schwaba, a następnie na dużej scenie Teatru Współczesnego: Na Arce o ósmej (2009) i Ożenek (2011). Jej ostatnie spektakle to Zatrudnimy Starego Klauna Mateia Visnieca (2008), NEXT-EX Juliusza Machulskiego (2009) w Teatrze Powszechnym w Łodzi oraz Norymberga Wojciecha Tomczyka w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (2012).

Seks dla opornych, reż. Justyna Celeda
Premiera:  17 listopada 2012 roku, godz. 19.30
Teatr Współczesny w Szczecinie

Dodaj komentarz