• 2012-11-09

FUTUWAWA: wyniki plebiscytu

W wyniku głosowania internautuów nagrodę główną w plebiscycie FUTUWAWA zdobyła Helena Wawrzeniuk z projektem Planty na Ochocie.

„Planty na Ochocie”, proj. Helena Wawrzeniuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Planty na Ochocie”, proj. Helena Wawrzeniuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Planty na Ochocie to projekt rewitalizacji fragmentów przestrzeni publicznej obszaru Ochota Rakowiec-Szczęśliwice. Jego ideą jest połączenie istniejących na tym terenie obszarów zielonych w jeden spójny ciąg przestrzeni publicznych – tytułowe Planty.

Idea Plant odwołuje się do pierwszego założenia urbanistycznego, powstałego na Ochocie Rakowiec-Szczęśliwice. Zgodnie z nim, do istniejących tu parków, prowadziły zadrzewione, szerokie deptaki. Łączyły one tereny rekreacyjne tego obszaru. Niestety na przestrzeni ostatnich dekad zielone ciągi straciły swój dawny charakter. Cześć z ich powierzchni zaanektowano na parkingi, inne uległy fizycznej degradacji. Projekt Plant to propozycja na to, jak można przekształcić ten obszar w atrakcyjną trasę spacerową, element systemu przestrzeni publicznych Warszawy.

Planty są zaprojektowane jako płynna kontynuacja istniejących na Ochocie/Mokotowie ciągów komunikacji: pieszej, rolkowej i rowerowej. W ten sposób Planty stanowią łącznik między terenami rekreacyjnymi Szczęśliwic, Rakowca i Mokotowa. Jednocześnie Planty budują brakujące ogniwa systemu przyrodniczego tego obszaru miasta.

Projektowane Planty byłyby miejscem do m.in.: spotkań, spacerów, jazdy na rowerze i rolkach. Funkcje Plant zostały dopasowane do potrzeb mieszkańców oraz lokalnych uwarunkowań. Projekt bazuje na szeregu analiz, wśród których znalazły się m.in.: konsultacje społeczne. Zobrazowały one odbiór przestrzeni publicznej Rakowca -Szczęśliwice przez jego mieszkańców

Projekt Plant jest opracowany w następujących skalach: urbanistycznej, architektonicznej i wnętrzarskiej.

Projekt Planty na Ochocie powstał w pracowni profesora Bazylego Krasulaka na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2011 roku.

Helena Wawrzeniuk (1984) – absolwentka kierunków projektowych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechnice w Mediolanie. Od 2011 roku współpracuje z Polskim Towarzystwem Socjologicznym w ramach projektu OMDO. Stypendystka Politechniki w Mediolanie i m.st. Warszawy.

Pierwsza dziesiątka najwyżej ocenianych projektów:

  1. Helena Wawrzeniuk, Planty na Ochocie
  2. Maja Wrońska, Zielona produkcja – hiperstruktura dla 15 000 mieszkańców na terenie Huty Warszawa
  3. Kolektyw Parque-no, Szklarnia
  4. Piotr Przyczka, Depot Olszynka Grochowska
  5. STUDIO.O. organicdesign pod kierunkiem architekt Agi Kobus, Koncepcja odnowienia i przebudowy Placu Trzech Krzyży
  6. Agnieszka Marach, Adaptacja i rozbudowa klubu wioślarskiego YMCA
  7. Magdalena Estera Łapińska, Muzeum Modernizm WWA
  8. Olek, Bajki są prawdziwe
  9. Zbigniew Sikora, Miejskie Ogrody
  10. Anna Wiącek, Joanna Kulesza, FOTOSZNURÓWKI – fotoplastikon w Łazienkach Królewskich

FUTUWAWA
Zwycięzca plebiscytu: Planty na Ochocie, proj. Helena Wawrzeniuk

Dodaj komentarz