• 2012-11-09

Polacy na wystawie Common Roots w Design Museum Holon

15 listopada w Design Museum Holon w Izraelu zostanie otwarta wystawa pt. Common Roots Design Map of Central Europe poświęcona dizajnowi z Europy Środkowej i Wschodniej.

„Common Roots. Design Map of Central Europe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Common Roots. Design Map of Central Europe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Common Roots (Wspólne korzenie) zbada wspólne cechy współczesnego i historycznego wzornictwa z Europy Środkowej i Wschodniej z ostatnich siedmiu dekad. Podzielona na dwie części wystawa przedstawi historyczny projekty z okresu powojennego (1945-1989) i współczesnego designu od upadku komunizmu (1989) do dnia dzisiejszego.

Obiekty zostały zebrane z Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Z pomocą instytutów kultury i ambasad zebrano zespół dziewięciu kuratorów pod przewodnictwem Polki, Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, doradcą programowym Łódź Design Festival, kierowniczką Katedry Designu w poznańskiej School of Form w Polsce i niezależną kuratorką.

W górnej galerii muzeum znajdzie się wystawa współczesnego wzornictwa, projekty autorstwa m.in. Rijana (Łotwa), Qubus (Czechy), Malafor (Polska), Allt Studio (Słowcacja) i Grupa (Chorwacja).

Zabytkowe obiekty znajdą się w całej dolnej galerii muzeum. Fotel RM58 Romana Modzelewskiego, jeden z pierwszych mebli w Polsce wykonanych z plastiku czy odbiornik telewizyjny z węgierskiej firmy Videoton znajdą się na wystawie obok istotnych przedmiotów z Słoweńskiego Muzeum Architektury i Designu, Estońskiego Muzeum Sztuk Stosowanych i Wzornictwa czy obiektów z prywatnych kolekcji.

Wystawa została podzielona na siedem kategorii konstrukcji:

  • Creative Minds – kreatywne umysły
  • New Democracy – nowa demokracja
  • New Elegance – nowa elegancja
  • Ironic Joke – ironiczny żart 
  • Folk Attraction – folkowa atrakcja
  • Citation – cytat
  • Lasting Tradition – trwająca tradycja

Z polskich projektantów w wystawie udział wezmą: Agnieszka Bar, Arek Wolski, Knockout design (Marta Florkowska-Dwojak, Magdalena Juszczak, Dorota Kabała, Maya Ober), AZE design (Anna Kotowicz-Puszkarewicz & Artur Puszkarewicz), Babaakcja (Klementyna Jankiewicz, Zofia Konarska, Monika Ostaszewska), Bartosz Mucha, Bashko Trybek, Beza Projekt, Daria Burlinska, Piotr Stolarski, Jacek Byczewski, Joanna Bylicka, Joanna Rusin, Kalimba, Karina Marusinska, Kosmos Project (Ewa Bochen & Maciej Jelski), Laloushka (Marta Hryniak), Maciej Gasienica-Giewont, MALAFOR, Matylda Krzykowski, MOHO Design, Oskar Zieta, BETON (Marta Rowińska & Lech Rowiński).

Common Roots. Design Map of Central Europe.
15 listopada 2012 r. – 23 lutego 2013 r.
Design Museum Holon
Izrael

Dodaj komentarz