• 2012-11-08

Teresa Starzec w Galerii Milano

Od 6 listopada w Galerii Milano w Warszawie można oglądać wystawę prac Teresy Starzec zatytułowaną  Podwójne w kolorze.

Autor: Teresa Starzec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Teresa Starzec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teresa Starzec od lat maluje ten sam fragment pejzażu – niewielkie jezioro położone wsród łąk nad rzeką Narwią. Wpisuje się tym samym w tradycję malarzy, którzy studiowali wybrany motyw krajobrazu, jak Paul Cezanne, który poświęcił wiele obrazów widokowi na górę Sainte-Victoire.

Obrazy Teresy Starzec to studia nad światłem i kolorem zmieniającymi się w zależności od pory dnia i roku. Krajobraz wypełnia całe jej płótna, nie zostawiając miejsca na horyzont. Serie jej obrazów skupiają w sobie nieskończone spektrum kolorów wpisanych w ramy powtarzającego się kształtu jeziora. Zdarza się, że widok rozciąga się na fragment rzeki, jeszcze jedno jezioro i okoliczne łąki, ale zawsze pozostawiając w centrum uwagi migdałową formę wodnego oczka.

Czasem widok jest tak ostry, a powietrze tak przejrzyste, że linie pejzażu tworzą wyraźny rysunek, czasem rozmazują się w przenikających się kolorach. Teresa Starzec doprowadza do syntezy krajobrazu zapisując go uproszczonymi formami, a jednocześnie wypełnia je esencją kolorów. Wnikliwa obserwacje jednego motywu staje się dla artystki nie tylko formalną analizą, ale przede wszystkim medytacją nad zmiennością pejzażu.

Teresa Starzec, Podwójne w kolorze
Wernisaż: 6 listopada 2012 roku
Wystawa potrwa do 24 listopada 2012 roku
Galeria Milano
Al. Waszyngtona 2a
Warszawa

Dodaj komentarz