• 2012-11-08

IV Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit

Od 15 do 20 listopada w warszawskim Kinie Świt potrwa IV Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit. Tegoroczna edycja przeglądu przebiegać będzie pod hasłem Bóg reżyserów.

 Przegląd Filmów Frapujących „Prześwit” - plakat (źródło: materiały prasowe)

Przegląd Filmów Frapujących „Prześwit” - plakat (źródło: materiały prasowe)

Idea Przeglądu Filmów Wartościowych Prześwit narodziła się z chęci zaprezentowania widzom tak zwanej watykańskiej listy filmów, czyli spisu dzieł filmowych, które Filmoteka Watykańska przedstawiła na stulecie kina. Na liście jest czterdzieści pięć filmów podzielonych na trzy kategorie: religia, sztuka i wartości. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć obrazy stawiające pytania o sens życia, o Boga, piękno, prawdę i wolność.

Przegląd Bóg reżyserów rozpocznie się od seminarium naukowego Film jako miejsce teologiczne. Objawienia ukryte w filmie, którego gośćmi będą krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, dr hab. Iwona Kolasińska-Pasterczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Seweryn Kuśmierczyk z Instytutu Kultury Polskiej. Zaproszeni goście będą również wygłaszać przed projekcjami prelekcje. W przeglądzie Bóg reżyserów wezmą udział także reżyserzy: Krzysztof Zanussi i Marek Piwowski.

W ramach przeglądu Bóg reżyserów zaprezentowane zostaną następujące filmy: Miłość Michaela Haneke, Droga mleczna Luisa Buñuela, Ziemia i Wygnanie Aleksandra Dowżenki (z muzyką na żywo), Powrót Andrieja Zwiagincewa, Hadewijch Bruno Dumonta, Oskar Marka Piwowskiego, Pył Siergieja Łobana oraz Brzdąc Charliego Chaplina.

Projekcje odbywać będą się w kinie Świt, w Niezależnym Kinie Klatka przy ulicy Krasnobrodzkiej 13, a także jako latające kino, w ramach którego film Brzdąc wyświetlany będzie na ścianie bloku przy ulicy Nieszawskiej 2.

IV Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit
Od 15 do 20 listopada 2012 roku
Kino Świt
Warszawa

Dodaj komentarz