• 2012-11-07

Pan Tadeusz Ryszarda Ordyńskiego w Warszawie

Od 9  do 11 listopada w zabytkowym budynku kina Iluzjon odbędzie się re-premiera zrekonstruowanego w technologii 4K niemego filmu Pan Tadeusz z 1928 roku w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.

„Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński - plakat (źródło: materiały prasowe)

Projekcjom filmu Pan Tadeusz towarzyszyć będzie muzyka na żywo, skomponowana specjalnie na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka we współpracy z Tomaszem Szymusiem, Tomaszem Filipczakiem i Piotrem Woźniakiem. Re-premiera będzie jednoczesną inauguracją działalności kina Iluzjon po remoncie. Pan Tadeusz wyświetlony zostanie także w Wilnie oraz około czterdziestu kinach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce.

To już druga re-premiera, realizowana w ramach projektu NitrofilmKonserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. W roku ubiegłym w Warszawie, a następnie w pięciu stolicach europejskich (w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej) pokazany został film Mania.

Warszawskiej re-premierze filmu Pan Tadeusz  towarzyszyć będą warsztaty filmowe przeznaczone dla miłośników kina, szczególnie tego przedwojennego oraz tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kulisach realizacji pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza. Zaprezentowana zostanie także multimedialna wystawa – przewodnik po historii filmu z wykorzystaniem materiałów ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński
Re-premiera: Od 9  do 11 listopada 2012 roku
Kino Iluzjon
Warszawa

Dodaj komentarz