8. edycja Mózg Festival w Bydgoszczy

15 listopada w Bydgoszczy rozpocznie się 8. Mózg Festival w Bydgoszczy. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne Mózg.

Sub Spa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sub Spa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mówiąc o sztukach wizualnych obecnych na festiwalu, organizatorzy mają na myśli zarówno performance art, video art, instalacje wizualne i audiowizualne, jak również malarstwo, fotografię czy film. Także w tym wypadku można by użyć określenia współczesne sztuki wizualne, czyli pozostające w związku z tradycją, ale tworzone teraz, w odniesieniu do obecnej rzeczywistości zarówno w świecie sztuki (współczesne techniki czy środki wyrazu), jak i współczesnych zagadnień społecznych.

Budując ten festiwal organizatorzy starają się również zacierać niepotrzebnie wyznaczaną granicę pomiędzy muzyką i sztukami wizualnymi. Od lat wszystkie dziedziny sztuki przenikają się i należy wspierać ten naturalny proces. Mając w pamięci słowa profesora Bogusława Schaeffera, jednego z największych współczesnych kompozytorów polskich, iż tradycję należy szanować, ale pamiętać trzeba, iż tradycję tworzymy także tu i teraz, celem jest dobór artystów w taki sposób aby prezentować sztukę autorską i nowatorską, z poszanowaniem najważniejszych osiągnięć czasu, który minął.

Tegoroczna edycja festiwalu oscyluje, w dużej mierze, wokół szeroko rozumianej idei twórczości Johna Cage’a. Z tego powodu cały pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie właśnie temu kompozytorowi, myślicelowi, jednej z najważniejszych postaci kultury XX wieku. W związku z tym wystąpią takie znakomitości jak Krzysztof Knittel, Iwona Mironiuk, Tomasz Pawlicki oraz jeden z najbardziej znanych interpretatorów muzyki Cage’a – Szablocs Esztenyi z Węgier.

W kolejnych dniach festiwalu wystąpią między innymi: japońska tancerka butoh Risa Takita, amerykański gitarzysta, członek legendarnego zespołu Fred Frith Guitar Quartet – Nick Didkovsky, kanadyjskie trio myzyki współczesnej Subtle Lip Can, a największa uczta szykuje się na dzień ostatni gdzie dwukrotnie wystąpi legendarny gitarzysta, znany m.in. z działań z Tomem Waitsem oraz z płyty Los Cubanos Postizos Marc Ribot.

8th Mózg Festival rozpocznie się otwarciem zbiorowej wystawy artystów z Łodzi, Gdańska, Bydgoszczy i Berlina, których prezentowana na festiwalu twórczość odnosić się będzie również do idei cage’owskich. Oprócz tego, codziennie po zakończonych działaniach na scenie głównej festiwalu, publiczność przenosić się będzie do klubu Mózg, gdzie działać będą producenci muzyki elektronicznej. Wystąpią m.in. Sub Spa, Kateryna Zavoloka z Ukrainy, Laetitia Morais z Portugalii. Podczas wszystkich dni festiwalowych publiczność oglądać będzie mogła filmy dokumentujące działalność John’a Cage’a, nasłynniejsze wykonania jego dzieł oraz dokumenty poświęcone improwizacji: On the Edge i Step Accross the Border.

8th Mózg Festival w Bydgoszczy
Festiwal odbędzie się od 15 do 17 listopada 2012 roku

Stowarzyszenie Artystyczne Mózg, ul. Gdańska 10
Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12
Galeria Miejska Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Gdańska 20

Dodaj komentarz