• 2012-11-06

W stronę architektury w Katowicach i Krakowie

7 listopada w Klubokawiarni Kato w Katowicach i 9 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędą się prezentacje pierwszego polskiego wydania książki Le Corbusiera W stronę architektury.

„W stronę architektury” – Le Corbusier (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„W stronę architektury” – Le Corbusier (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

W spotkaniu w katowickiej klubokawiarni Kato weźmie udział dr Ryszard Nakonieczny oraz Grzegorz Piątek i Aleksandra Stępnikowska z Centrum Architektury – koordynatorzy serii Fundamenty, w której publikowane są najważniejsze dotąd nieprzetłumaczone teksty z krytyki i teorii architektury, zarówno klasyczne jak i współczesne. Patronem honorowym serii jest SARP.

W spotkaniu promocyjnym Krakowie weźmie udział prof. Marta Leśniakowska – autorka słowa wstępnego do książki, Kuba Sowiński – projektant książki oraz Grzegorz Piątek i Aleksandra Stępnikowska.

Le Corbusier (1887­-1965) był jednym z najwybitniejszych architektów, krytyków, teoretyków i publicystów ubiegłego stulecia, pionierem modernizmu, którego idee ukształtowały ogromną część XX­wiecznego dziedzictwa architektonicznego na świecie.

W stronę architektury to jedna z najważniejszych książek z teorii architektury, biblia modernistów, będąca podstawą do rozumienia zjawisk architektonicznych i urbanistycznych XX w.

Wydana po raz pierwszy w 1923 roku, wzbudziła ogromne kontrowersje i zaraziła ideami Le Corbusiera architektów w całej Europie, także w Polsce. Autor wzywał ich do zerwania z dekoracją i powrotu do esencji architektury: prostych form geometrycznych, matematycznego porządku, inżynierskiej logiki, którą według niego można znaleźć zarówno w greckich świątyniach, jak i w nowoczesnych samochodach, samolotach i telefonach. To z tej książki pochodzi powtarzane do dziś zdanie: dom powinien być maszyną do mieszkania.

Vers une architecture to więcej niż manifest architektoniczny – książka uważana jest za pełnoprawne dzieło literackie, napisane bardzo nowoczesnym, polemicznym stylem. Wyzwanie przełożenia go na polszczyznę podjął Tomasz Swoboda – ceniony tłumacz francuskiej eseistyki, nagrodzony m.in. przez Literaturę na Świecie, stypendysta Centre National du Livre.

Pierwsze polskie wydanie, przygotowane we współpracy z paryską Fundacją Le Corbusiera, odwzorowuje układ graficzny pierwszego wydania Vers une architecture z 1923 wraz z wszystkimi ilustracjami. Wzbogacone jest również o wstępy przygotowane przez autora do kolejnych wydań w latach 20. oraz o obszerne wprowadzenie pióra profesor Marty Leśniakowskiej.

„W stronę architektury” – Le Corbusier (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„W stronę architektury” – Le Corbusier (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Po blisko 90 latach książka nadal jest inspirująca i zmusza do zadania ważnych, aktualnych pytań: o prawdę, piękno i użyteczność w architekturze. Pomaga też pomóc zrozumieć jej autora, który jak nikt inny wpłynął na kształt naszego otoczenia – od znów modnych modernistycznych mebli po blokowiska.

Książka W stronę architektury Le Corbusiera to pierwsza publikacja w planowanej przez Fundację Centrum Architektury serii Fundamenty, w ramach której będą się ukazywać nigdy dotychczas nie tłumaczone na język polski kanoniczne teksty z zakresu teorii kultury i architektury oraz nowe, znaczące pozycje z tych dziedzin.

W stronę architektury (Vers une architecture), Le Corbusier
7 listopada 2012 r., godz. 18.00
Klubokawiarnia Kato, ul. Mariacka 13
Katowice

9 listopada 2012 r., godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR