Silesia Art Biennale – outside in inside out

Od 9 listopada w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę zbiorową outside in inside out. Ekspozycja będzie prezentowana w ramach Silesia Art Biennale.

Siledia Art Biennale, „outside in inside out”, pakiet zdjęć (źródło: materiały prasowe organizatora)

Siledia Art Biennale, „outside in inside out”, pakiet zdjęć (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa outside in inside out dokumentująca działania pierwszej edycji Silesia Art Biennale ilustruje etapy prac, procesy badawcze oraz finał wszystkich realizacji i zdarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 2012 roku, w trakcie prawie dwutygodniowych działań w czterech miastach na Dolnym Śląsku: Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha. Na wystawie zostanie zaprezentowana dokumentacja zdjęciową / reportaż oraz elementy wybranych dzieł: instalacje dźwiękowe, filmy, obiekty.

Magdalena Ujma rozpoczyna swój esej do katalogu Biennale opisując kontekst samego regionu i jego przestrzeni, dla której dedykowane były działania i prace twórców:

Wyobraźcie sobie krainę, którą nazywają laboratorium żywiołów, goszczącą w swoich dziejach Czechów, Niemców, Polaków i Ślązaków. Krainę, której górską część jej znawca, Henryk Waniek, uważa za królestwo Hermesa, a ten – jak wiadomo – jest patronem nauk tajemnych. Krainę obfitującą w dary: zadziwiającą bogactwem i nagłymi zakrętami historii, bujną naturą, sięgającą głęboko w przeszłość tradycją nieortodoksyjnych duchowości.

Na ten tak bogaty i złożony kulturowo i historycznie teren organizatorzy zaprosili szesnastu artystów. Wszyscy oni zmierzyli się z trudnym zadaniem i podjęli dialog z historią, kontekstem społecznym, czy też zastanymi elementami krajobrazu miast, w których pracowali. Dzieła, które powstały w przestrzeniach publicznych w większości przypadków dotyczą konkretnych zdarzeń i postaci: Anka Leśniak podejmuje trudny dla Jeleniej Góry wątek Hanny Reitsch, Grzegorz Klaman historię stacjonowania wojsk radzieckich w Legnicy, Robert Kuśmirowski wpisuje się w zastane w Bystrzycy Kłodzkiej unikatowe Muzeum Filumenistyczne… Wiele z prac powstało przy udziale i na bazie opowieści mieszkańców tego regionu.

Działaniom artystów towarzyszyli zaproszeni przez organizatorów krytycy: Magdalena Ujma, Alicja Jodko, Grzegorz Borkowski, Wojciech Ciesielski, którzy przygotowali i prezentowali w czterech miastach autorskie wystąpienia ale też i czujnie obserwowali zdarzenia, proces powstawania dzieł, reakcje społeczności. Eseje, teksty krytyczne i opowieści o tej wędrówce znajdą się w albumie Silesia Art Biennale, który dostępny będzie w dniu 21 listopada 2012 roku.

Artyści: Janusz Bałdyga, Paulina Braun, Izabela Chamczyk, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Małgorzata Kazimierczak, Grzegorz Klaman, Anna Kutera, Robert Kuśmirowski, Anka Leśniak, Marcin Mierzicki, Tomasz Opania, Konrad Pustoła, Konrad Smoleński, Artur Tajber

Organizator Silesia Art Biennale oraz wystawy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Dyrektor: Piotr Borkowski
Współorganizator wystawy: Muzeum Współczesne Wrocław
Dyrektorka: Dorota Monkiewicz
Przewodniczący Rady Programowej Biennale: Andrzej Saj
Kurator 1 edycji Biennale: Łukasz Guzek
Koordynator programu Silesia Art Biennale oraz wystawy: Agnieszka Chodysz

Silesia Art Biennale, outside in inside out
Wernisaż: 9 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 listopada 2012 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2a
Wrocław

Dodaj komentarz