• 2012-11-06

Jorie Graham, Prześwity

17 stycznia nakładem Wydawnictwa Biuro Literackie ukaże się pierwszy w języku polskim wybór wierszy Jorie Graham Prześwity.

Jorie Graham, „Prześwity", Biuro Literackie (źródło: materiał prasowy)

Jorie Graham, „Prześwity", Biuro Literackie (źródło: materiał prasowy)

Czytelnik będzie miał możliwość poznać twórczość laureatki nagrody Pulitzera za poezję z 1996 roku, autorki 12 tomów poetyckich, wykładowczyni Uniwersytetu Harvarda i Iowa. Najnowszy tom Graham PLACE został 23 października nominowany do finału prestiżowej nagrody imienia T. S. Eliota. Przygoda autorki z poezją rozpoczęła się, gdy przechodząc korytarzem Uniwersytetu Nowojoskiego usłyszała recytację wiersza The Love Song of J. Alfred Prufrock autorstwa właśnie T. S. Eliota. Za książkę The Dream of the Unified Field: Selected Poems 1974-1994 została uhonorowana w 1996 roku nagrodą Pulitzera w kategorii poezja. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymała przez lata pracy, można wymienić Stypendium Johna D. i Catherine T. MacArthur oraz Nagrodę Morton Dauwen Zabel przyznanej przez American Academy and Institute of Arts and Letters.

Poezja Graham balansuje między pragnieniem i zawieszeniem tego pragnienia. Poetka eksperymentując ze składnią i formą koncentruje się na procesie, ciągłym stawaniu się i niemożności dotarcia do formy zamkniętej. Wiąże się z tym wieczny niepokój towarzyszący każdemu człowiekowi. W swojej twórczości Jorie Graham odwołuje się m.in. do malarstwa Jacksona Pollocka, jej sztuka jest też sprzymierzona z performancem i instalacjami poprzez nietypową narrację.

Jorie Graham, Prześwity
Premiera:  17 stycznia 2013 roku
Wydawnictwo Biuro Literackie

Dodaj komentarz