• 2012-11-05

Spektakle Teatru Starego na 5. Festiwalu Teatralnym Boska Komedia

Spektakle Narodowego Starego Teatru: Paw królowej według powieści Doroty Masłowskiej w reż. Pawła Świątka oraz Śmierć i zmartwychwstanie świata Nis-Momme Stockmanna w reż. Eweliny Marciniak zostaną zaprezentowane na 5. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia.

„Paw królowej", reż. Paweł Świątek, Teatr Stary w Krakowie (fot. Ryszard Kornecki)

„Paw królowej", reż. Paweł Świątek, Teatr Stary w Krakowie (fot. Ryszard Kornecki)

Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia organizowany jest przez Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe od 2008 roku. Od tego czasu stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu teatralnym.

Dziewięć dni, jak dziewięć kręgów dantejskich, wielkiego święta sceny – konkurs przedstawień, showcase oraz przegląd prapremier i debiutów w jednym – 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia nadchodzi! Na widzów czeka pełen różnorodnych barw, form i wizji teatralny kalejdoskop. Piekielne emocje konkursu polskich przedstawień (Inferno), czyściec festiwalowych prapremier i wydarzeń specjalnych (Purgatorio) oraz raj najświeższych produkcji reżyserów młodego pokolenia (Paradiso) złożą się na fascynujący obraz ostatniego sezonu teatralnego.

Organizatorzy

Konkursowe spektakle oceni międzynarodowe jury składające się z dyrektorów światowych festiwali teatralnych. Eva Maarika Schmitz (Stage Helsinki Theatre Festival ), Max Philip Aschenbrenner (Südpol Luzern), Dario Loperfido (FIBA Festival Internacional de Buenos Aires) oraz So Kwok Wan (Hong Kong Arts Festival) wybiorą twórców, którzy ich zdaniem okazali się najlepsi w sześciu konkursowych kategoriach. Statuetki Boskiego Komedianta przyznane zostaną za najlepsze przedstawienie (Krakowska Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Krakowa), oraz najlepszą: reżyserię, rolę męską, rolę kobiecą, scenografię i muzykę (Nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

„Paw królowej", reż. Paweł Świątek, Teatr Stary w Krakowie (fot. Ryszard Kornecki)

„Paw królowej", reż. Paweł Świątek, Teatr Stary w Krakowie (fot. Ryszard Kornecki)

Książka Doroty Masłowskiej – Paw królowej (2005) – na której oparty jest spektakl Pawła Świątka, podzieliła krytyków. Zarzucano jej, że kipi cynizmem, epatuje brzydotą i głupotą, zraża agresywnym językiem, brakiem spójnej fabuły (Wprost), uznając jednocześnie, że nie gorzej jest napisana niż tamta, stara. I równie desperacka, i równie jadowita (Tygodnik Powszechny). Książka Paw królowej, napisana rymowaną prozą, stylizowaną na piosenkę hip-hopową, parodiującą kaleką współczesną polszczyznę, otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 rok.

W spektaklu występują: Wiktor Loga-Skarczewski, Szymon Czacki, Paulina Puślednik, Małgorzata Zawadzka.

„Śmierć i zmartwychwstanie świata", reż. Ewelina Marciniak, Teatr Stary w Krakowie (fot. Ryszard Kornecki)

„Śmierć i zmartwychwstanie świata", reż. Ewelina Marciniak, Teatr Stary w Krakowie (fot. Ryszard Kornecki)

Spektakl Śmierć i zmartwychwstanie świata w reżyserii Eweliny Marciniak jest polską prapremierą sztuki 31-letniego niemieckiego dramatopisarza, który mimo stosunkowo młodego wieku zajmuje już ugruntowaną pozycję w niemieckojęzycznym teatrze. W 2009 roku Nis-Momme Stockmann wziął udział w roboczych spotkaniach dramaturgów w ramach sieci Mitos21, które miały miejsce w Starym Teatrze. Fragmenty pisanego przezeń wówczas dramatu (ukończonego ostatecznie w ubiegłym roku) stanowiły podstawę warsztatowego spektaklu zaprezentowanego w roku 2010 na scenie Muzeum. Śmierć i zmartwychwstanie świata moich rodziców we mnie (tak brzmi pełny tytuł) łączy poetycki realizm z groteską, w metaforyczny sposób ukazując współczesne uwikłanie jednostki w bezduszny system, który determinuje wszelkie dziedziny jej życia.

Obsada: Marta Ojrzyńska,Katarzyna Zawadzka,Ewa Kolasińska, Roman Gancarczyk,Wojciech Trela,Katarzyna Krzanowska.

Paw królowej na  5. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia
8 grudnia 2012 roku, godz. 16.00
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Śmierć i zmartwychwstanie świata  na  5. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia
11 i 12 grudnia 2012 roku, godz. 18.15
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz