• 2012-11-05

Maszyny do słuchania – Toshiya Tsunoda

9 listopada w warszawskim klubie Komuna// Warszawa wystąpi Toshiya Tsunoda. Będzie do koncert z cyklu Maszyny do słuchania.

Plakat koncert Toshiya Tsunoda (źródło: materialy prasowe)

Plakat koncertu Toshiya Tsunoda (źródło: materiały prasowe)

Maszyny do słuchania to wynalazki, które splatają w sobie rozwiązania artystyczne, technologiczne i społeczne uczące na nowo słuchać otaczającej rzeczywistości. Zwykle czyta się o nich w książkach historycznych. Ale czasem stają się one także inspiracją dla artystów. W ramach cyklu prezentowane są kompozycje, w których to muzycy – a nie historycy – opowiadają historie na temat historii słuchania.

Artyści zaproszeni do udziału w projekcie, we współpracy z kuratorem, tworzą performensy muzyczne specjalnie na okazję swych występów w Warszawie. Są to wybitni muzycy i teoretycy z Polski i Europy, którzy w swych działań zajmują się integracją sztuk i teorii.

Kuratorem przedsięwzięcia jest Michał Libera, socjolog, producent, kurator i krytyk muzyczny. Współpracownik Polskiego Radia (Program II), redaktor serii muzycznej w wydawnictwie słowo/obraz terytoria, współproducent serii płyt poświęconych Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia w wydawnictwie Bôłt Records, a także serii płyt konceptualno-popowych Populista. Współzałożyciel Fundacji 4.99, organizator koncertów, warsztatów i prób Playback Play, plain.music, The Song Is You. Publikował m.in. w Glissando, Res Publice, Kulturze Współczesnej. Regularny współpracownik Galerii Zachęta, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowego (Królikarnia). Kurator projektu Katarzyny Krakowiak Każdy ma prawo do dźwięku, za który otrzymali specjalne wyróżnienie na tegorocznym 13. Biennale Architektury w Wenecji.

Najbliższy koncert z cyklu Maszyna do słuchania stanowi prezentacje osiągnięć Toshiya Tsunoda w ramach muzyki eksperymentalnej.

Toshiya Tsunoda - partytura ( źródło: materialy prasowe)

Toshiya Tsunoda - partytura ( źródło: materialy prasowe)

Toshiya Tsunoda to kluczowa postać współczesnej muzyki eksperymentalnej. Nominalnie zajmuje się nagrywaniem terenowym, ale jego podejście stało się nurtem samym w sobie, w którym otaczająca rzeczywistość ujmowana jest nie z perspektywy ludzkiego ucha, ale innych obiektów słuchających. Uważnie pozycjonując mikrofony, analizując pejzaż dźwiękowy, który domykają oraz możliwe zjawiska akustycznie w nich zachodzące. Tsunoda przenosi nagrywanie terenowe w świat sound artu, instalacji dźwiękowych czy sound designu. Artysta niemal nie występuje na żywo, od czasu do czasu tylko wystawia swoje prace – formatem, któremu pozostaje najwierniejszy jest płyta CD.

Główny punkt czwartej odsłony cyklu Maszyna do słuchania będzie stanowić niepublikowany utwór Silos – przygotowany zgodnie z zaleceniami artysty do realizacji w komunie// warszawa. Projekcją  dźwięku zajmować się będzie The Norman Conquest.

The Norman Conquest to kompozytor i improwizator, który główne inspiracje czerpie ze sztuki nagrywania. Współzałożyciel i członek zespołu Dokuro, jako reżyser dźwięku pracuje w studiu i na żywo z takimi zespołami jak Cosa Brava Freda Fritha czy Art Bears Songbook.

Toshiya Tsunoda
9 listopada 2012 roku, godz. 20.00
Klub Komuna// Warszawa w Warszawie

Dodaj komentarz