• 2012-11-02

Siła przyzwyczajenia w Warszawie

10 listopada w Teatrze Ateneum w Warszawie będzie miała miejsce prapremiera sztuki Siła przyzwyczajenia Thomasa Bernharda w reżyserii Magdaleny Miklasz.

Krzysztof Gosztyła na próbie spektaklu „Siła przyzwyczajenia”, reż. Magdalena Miklasz (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Gosztyła na próbie spektaklu „Siła przyzwyczajenia”, reż. Magdalena Miklasz (źródło: materiały prasowe)

Siła przyzwyczajenia, to dramat Bernharda opierający się na pomyśle zderzenia ze sobą sztuki cyrkowej z muzyką klasyczną. Caribaldi – dyrektor cyrku zmusza swoich pracowników (Pogromcę, Błazna, Żonglera oraz Wnuczkę) do codziennej próby kwintetu Pstrąg Schuberta. Despotyzm i tyrania Caribaldiego łączy się z wielkim pragnieniem dotknięcia absolutu.

Połączenie tych dwóch światów od razu nasuwa pytania o granice sztuki. Czy dążenie do perfekcji ma sens i czy nie pozbawia sztuki sztuki? Kiedy sztuka zamienia się w sztuczkę a twórczy trening w rutynę? Czy pojęcie mistrzostwa jest nadal aktualne? Czy bycie artystą musi łączyć się z ciągłymi wyrzeczeniami, walką z naturą i uporczywym, makiawelicznym, bezwzględnym dążeniem do celu?

Spektakl Magdaleny Miklasz stawia pytania o sens egzystencji i stanowi studium toksycznych relacji, gdzie każdy stanowi niezbędny element do podtrzymania cyrkowej piramidy. Bohaterowie Siły przyzwyczajenia nie mają siły wyzwolić się z chorego związku mimo to, że krzywdzą się wzajemnie. Jak mówi bohater dramatu, Caribaldi:

Nie mogę kwintetu grać sam. To jest kwinet a nie kwartet. Nie nazywa się Kwartet Pstrąg tylko Kwintet Pstrąg.

Mateusz Banasiuk i Przemysław Bluszcz na próbie spektaklu „Siła przyzwyczajenia”, reż. Magdalena Miklasz (źródło: materiały prasowe)

Mateusz Banasiuk i Przemysław Bluszcz na próbie spektaklu „Siła przyzwyczajenia”, reż. Magdalena Miklasz (źródło: materiały prasowe)

Thomas Bernhard uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckojęzycznej. Proces o zniesławienie wytoczony przez jednego z przyjaciół, niekończące się skandale i w końcu zakaz publikowania własnych dzieł w Austrii do 2059 roku, wydany przez samego autora w testamencie (nie przestrzegany), mogą świadczyć tylko o tym, że jego spostrzeżenia na temat człowieka należą do niezwykle trafnych i wnikliwych. W Polsce jego twórczość rozpowszechnił Krystian Lupa.

W sztuce Siła przyzwyczajenia wystąpią: Krzysztof Gosztyła, Dariusz Wnuk, Przemysław Bluszcz, Mateusz Banasiuk i Magdalena Koleśnik.

Siła przyzwyczajenia, reż. Magdalena Miklasz
Prapremiera: 10 llistopada 2012 roku
Teatr Ateneum
Warszawa

Dodaj komentarz