Maciej Stępiński przyjeżdża do Zamku Ujazdowskiego

5 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zostanie otwarta wystawa Maciej Stępińskiego Drive. Rendez-vous ŕ Poznań – prequel.

Fot. Maciej Stępiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Maciej Stępiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Stępiński to artysta i fanatyk motoryzacji, który od wielu lat interesuje się tematem drogi – pokaże w Centrum Sztuki Współczesnej wystawę, do której punktem wyjścia był czterodniowy performance w formie podroży samochodowej po prostej linii łączącej Warszawę i Poznań.

Pod koniec września 2012 roku Maciej Stępiński przejechał Range Roverem drogę z Warszawy do Poznania, aby dostać się na wernisaż swojej wystawy Rendez-vous Poznań w Galerii Arsenał. Artysta, pokonując dystans między dwoma miastami jechał na przełaj, trzymając się prostej, idealnej linii łączącej jego dom z poznańską galerią. Wystawa Drive. Rendez-vous ŕ Poznań – prequel w Bank Pekao Project Room jest bezpośrednią kontynuacją tego projektu, a zarazem zbiorem wizualnych przypisów do tej akcji.

Projekt Rendez-vous ŕ Poznań łączył w sobie konceptualne założenia i performatywną formę z romantyką drogi, mitologią motoryzacji i niemalże chłopięcym marzeniem o zbaczaniu z utartych ścieżek i robieniu rzeczy niemożliwych. Podróż z Warszawy do Poznania w wykonaniu Stępińskiego to abstrakcyjny rysunek w przestrzeni. Wyprawa na wystawę w galerii Arsenał przekształciła się w performance, proces twórczy stał się przewrotnym ćwiczeniem z ekonomii sztuki, konceptualny charakter całego przedsięwzięcia został zakażony wirusem przygody, samochód zaś stał się tworzywem i jednocześnie narzędziem robienia sztuki.

Stępiński otwiera w CSW wystawę Drive dzień po zamknięciu wystawy w Arsenale. Warszawski projekt jest bezpośrednią kontynuacją poznańskiej prezentacji. Drive jest jednak nie tyle częścią drugą wystawy w Arsenale, ile jej prequelem. W CSW artysta przedstawia to, co było wcześniej, przed czterodniową jazdą do Poznania – prezentuje wybór swoich projektów z ostatnich dziesięciu lat, w których zajmował się kulturą, mitologią i estetyką motoryzacji. Prequel przybiera formę wystawy totalnej, na której Stępiński osadza swój najnowszy performance, w kontekście pasji, która graniczy z obsesją.

Maciej Stępiński to fotografik, malarz, autor filmów i instalacji. W 1999 uzyskał dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2000-2002 studiował w École Nationale Supérieure de la Photographie w Arles. We Francji rozpoczal cykl antydokumentalnych, modyfikowanych cyfrowo zdjęć i filmów wideo podkreślający zdehumanizowaną infrastrukturę autostrad. Od 2003 roku prowadzi warsztaty fotograficzne i wideo we Francji m.in. podczas Festiwalu w Arles – Rencontres Internationales de la Photographie (2003) oraz przy współpracy z Muzeum Reattu w Arles. Wykłada techniki fotograficzne w ATEC we Francji, a także przedmiot Fotografia w sztuce współczesnej w Akademii Fotografii w Krakowie i Warszawie. Wystawy indywidualne miał m.in. w Centrum Sztuki Współczenej Zamek Ujazdowski, Saffir Galerie Nomade w Marsylii, BWA w Zielonej Górze, Galerii Leto.

Maciej Stępiński, Drive. Rendez-vous ŕ Poznań – prequel
Wernisaż: 5 listopada 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz