• 2012-10-31

Valie Export – prekursorka europejskiej sztuki feministycznej we Wrocławiu

6 listopada Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się spotkanie z Valie Export. Jest to artystka, która jest od czterech dziesięcioleci uważana za jedną z najbardziej wpływowych, kontrowersyjnych i radykalnych postaci sztuki współczesnej.

VALIE EXPORT (źródło: materiały prasowe organizatora)

VALIE EXPORT (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1967 roku artystka odrzuciła swoje prawdziwe imię i nazwisko, a następnie przyjęła nazwę popularnej marki austriackich papierosów. Zastrzegła również, że VALIE EXPORT jest znakiem towarowym i zawsze musi być pisane wielkimi literami. W takiej formie imię i nazwisko występuje obecnie we wszystkich jej dokumentach. Artystka skupia się na gatunkach, takich, jak wideo-przestrzeń, performans, fotografia konceptualna oraz film eksperymentalny. Jest przedstawicielką akcjonizmu wiedeńskiego, który odrzuca mieszczański styl życia w powojennej Austrii zastępując go osiągnięciem całkowitej swobody cielesnej i kulturowej. Celem akcjonistów jest samopoznanie.

VALIE EXPORT w 2000 roku otrzymała prestiżową nagrodę Oskara Kokoschki. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in.: Centre Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Reina Sophia w Madrycie. Od 1968 uczestniczy w wystawach eksponowanych w najważniejszych światowych muzeach i galeriach: The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Venice Biennale w Wenecji, MUMOK i Generali Foundation w Wiedniu.

Artystka przyjeżdża do Wrocławia na zaproszenie WRO Art Center i Muzeum Współczesnego Wrocław. Jej film Syntagma z 1983 roku należy do kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i można go oglądać na wystawie Pełnia sztuczna, która trwa w MWW do 12 listopada.

VALIE EXPORT
Spotkanie odbędzie się 6 listopada 2012 roku o godzinie 19.00
Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2a
Wrocław

Dodaj komentarz