• 2012-10-31

Tydzień Kina Indyjskiego w Warszawie

Od 5 do 10 listopada potrwa w Warszawie Tydzień Kina Indyjskiego 100-lecie Kina w Indiach.

Tydzień Kina Indyjskiego „100-lecie Kina w Indiach” - plakat (źródło: materiały prasowe)

Tydzień Kina Indyjskiego „100-lecie Kina w Indiach” - plakat (źródło: materiały prasowe)

Przegląd kina indyjskiego 100-lecie Kina w Indiach, który odbędzie się w warszawskim kinie Kultura, przybliży polskim widzom, miedzy innymi, filmy z udziałem Smity Patil, wybitnej aktorki i ikony indyjskiego kina, która zmarła w 1986 roku. Spośród 80 filmów, w których zagrała Smita Patil, podczas Tygodnia zobaczymy pięć tytułów: BhumikaSadgatiUmbarthaManthan i Mirch Masala.

W programie Tygodnia Kina Indyjskiego znalazły się także najciekawsze produkcje Bollywood, które określane jest mianem cinema of interruption – kina przeplatanego muzyką, tańcem i teatralnością. W ramach przeglądu 100-lecie Kina w Indiach zobaczyć będzie można również indyjskie produkcje dla dzieci i młodzieży.

 „Bhumika”, reż. Shyam Benegal - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Bhumika”, reż. Shyam Benegal - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Indyjska kinematografia prezentuje szeroki wachlarz postaci sympatycznych włóczęgów, ponadczasowych romantyków, młodych buntowników, roztańczonych królowych i żarliwych działaczy społecznych.

Tydzień Kina Indyjskiego jest znakomitą okazją do spotkania z jedną z największych i najbardziej oryginalnych kinematografii światowych. Dla polskiego widza będzie to szansa na odkrycie magicznego, barwnego, ale i mało znanego świata indyjskich filmów. Szansą na spotkanie z kulturą, obyczajami i codziennością społeczeństwa Indii.
– Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tydzień Kina Indyjskiego 100-lecie Kina w Indiach
Od 5 do 10 listopada 2012 roku
Kino Kultura
Warszawa

Dodaj komentarz