• 2012-10-31

Anna Bikont i Joanna Tokarska-Bakir w Łodzi

6 listopada o godzinie 19.00 w  Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbędzie się spotkanie z Anną Bikont oraz Joanną Tokarską-Bakir, zatytułowane Opisać Zagładę. Rozmowę poprowadzi Tomasz Majewski (UŁ).

Spotkanie z Anną Bikont i Joanną Tokarską-Bakir, plakat (źródło: materiał prasowy)

Spotkanie z Anną Bikont i Joanną Tokarską-Bakir, plakat (źródło: materiał prasowy)

Spotkanie poświęcone będzie książkom My z jedwabnego Anny Bikont oraz Okrzyki pogromowe Joanny Tokarskiej-Bakir, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne.

My z Jedwabnego

To jest najsmutniejsza książka, jaką czytałam, napisana przez najbardziej pogodną osobę, jaką znam.

Wisława Szymborska

Lektura tej książki wywołuje niemal fizyczny ból, nie sposób się od niej oderwać. Anna Bikont z niezwykłą przenikliwością wczuwa się w cierpienie ofiar i daje porażający obraz nienawiści, która latem 1941 r. ogarnęła mieszkańców miasteczka Jedwabne, nienawiści, która pokutuje tam po dziś dzień.

Marek Edelman

Okrzyki pogromowe

W swej najnowszej książce Joanna Tokarska-Bakir opisuje sytuację Żydów ukrywających się po likwidacji gett we wsiach regionu kielecko-sandomierskiego, zwłaszcza stosunek do nich miejscowej ludności chrześcijańskiej oraz partyzantów, zarówno formacji podporządkowanych Armii Krajowej, jak i Armii Ludowej. Istotnym przedłużeniem głównego tematu są dzieje Żydów tego rejonu po zakończeniu wojny, z cezurą pogromu kieleckiego w lipcu 1946, a następnie dzieje pamięci o tych wydarzeniach: porównanie zapisanych relacji, zeznań sądowych bądź wysłuchanych opowieści żydowskich i polskich. Autorka stroni od uogólnień, pokładając nadzieję raczej w studiach dobrze udokumentowanych przypadków. Z nich najbardziej dramatyczne są historie dwóch partyzanckich oddziałów: AL Świt i AK Wybranieckich – oba bezlitośnie zabijały Żydów zgłaszających się na ochotnika do walki z Niemcami oraz ukrywających się po lasach, niekiedy dokonując egzekucji pod pozorem fikcyjnego wyroku sądu specjalnego za rzekomą współpracę z okupantem. Książka opowiada też dzieje relacji jednego z żołnierzy oddziału Barabasza, Ryszarda Maja, którego wstrząsająca opowieść o wykonywanych przez partyzantów egzekucjach Żydów nie została dotąd ujawniona.

Spotkanie z Anną Bikont i Joanną Tokarską-Bakir
6 listopada 2012 roku, godz.19.00
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
Łódź

Dodaj komentarz