• 2012-10-31

Renato Rizzi gościem specjalnym targów BUDMA 2013

Renato Rizzi – uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych architektów, będzie gościem specjalnym przyszłorocznej edycji targów BUDMA 2013.

Renato Rizzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Renato Rizzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rizzi do Polski przyjedzie na zaproszenie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która objęła patronat merytoryczny nad całym wydarzeniem. Rizzi poprowadzi otwarty wykład Thought and Shape: Form of Architecture.

Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2013 (29 stycznia – 1 lutego) odbędzie się pod hasłem Budownictwo przyszłości: Inteligentna Architektura. W ramach wydarzenia planowane jest Forum Architektury, na które składa się szereg wystaw i konferencji oraz m.in. Strada di Architectura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania zarówno dla architektów, jak i projektantów. Po raz kolejny patronat merytoryczny nad całą imprezą objęła Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która do uczestnictwa w wydarzeniu zaprosiła Renato Rizzi – autora kontrowersyjnego projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Włoski architekt rzadko podąża za panującą modą w architekturze, łamie wszelkie normy, a przy tym wyznacza nowe kierunki i trendy w tej dziedzinie. Rizzi podczas drugiego dnia targów (30 stycznia 2013 roku) poprowadzi otwarty wykład Thought and Shape: Form of Architecture. W programie przewidziana jest również dyskusja z architektem w ramach poruszanej tematyki.

Renato Rizzi jest wykładowcą Instituto Universitario di Architettura w Wenecji. Urodzony w Rovereto w 1951 roku, ukończył wydział architektury, ale jak sam twierdzi – fascynuje się filozofią. Współpracował przez ponad 10 lat z innym znanym architektem Peterem Eisenmanem. Rizzi jest zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów architektonicznych, m.in. na projekt Pałacu Sportu w Trento we Włoszech, którego budowa pochłonęła 70 milionów euro. Otrzymywał nagrody w konkursach na gmach Muzeum Egipskiego w Kairze (jego projekt zajął trzecie miejsce na 2 tysiące nadesłanych prac) czy dzielnicę Pujiang w Szanghaju. Stworzył m.in. gmach opery w Tokio, dzielnicę w swoim mieście i dzielnicę La Viltette w Paryżu.

Targi BUDMA 2013
29 stycznia – 1 lutego 2013 r.

Thought and Shape: Form of Architecture – wykład Renato Rizziego
30 stycznia 2013 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań

Dodaj komentarz