• 2012-10-31

Kurczak ze śliwkami Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda

26 grudnia odbędzie się premiera filmu Kurczak ze śliwkami Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda.

„Kurczak ze śliwkami”, reż.  Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Kurczak ze śliwkami”, reż. Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Akcja filmu Kurczak ze śliwkami Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda rozgrywa się w Teheranie w roku 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny, tak melancholijne, jak i radosne, zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci. Wkrótce na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: historia miłości, która zainspirowała jego muzykę.

Nowy film Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda swoim klimatem przypomina kultową Amelię Jeuneta. Baśniowy świat filmu Kurczak ze śliwkami doprawiony został ironią i groteską, charakterystycznymi dla pisanych przez Satrapi komiksó. Kurczak ze śliwkami powstał na podstawie ilustrowanej powieści pod tym samym tytułem, wydanej w 2004 roku.

Inspiracją dla powstania filmu Kurczak ze śliwkami Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda była historia jednego z krewnych reżyserki.

Punktem wyjścia była historia wuja mojej matki – muzyka zmarłego w dziwnych okolicznościach, których nikt nigdy nie był w stanie wyjaśnić. Pewnego razu pojechałam do Niemiec do brata mojej matki, również muzyka. On opowiedział mi, jak niezwykłym człowiekiem był ich wuj – jeden z najlepszych wirtuozów gry na tarze swoich czasów. Pokazał mi też jego zdjęcia. A ponieważ jestem bardzo wrażliwa na piękno, romantyczna twarz tego człowieka zafascynowała mnie i zrodziła we mnie chęć opowiedzenia jego historii, historii o artyście złamanym przez miłość.
– Marjane Satrapi, reżyserka.

W filmie Kurczak ze śliwkami Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda zobaczyć będzie można aktorów znanych z innych głośnych filmów: Mathieu Amalrica  (Motyl i skafander), Isabellę Rossellini (Blue Velvet), Marię de Medeiros (Pulp Fiction) i Jamela Debbouze’a (Asterix i Obelix: misja Kleopatra).

Kurczak ze śliwkami, reż. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Premiera: 26 grudnia 2012 roku
Dystrybucja: Vivarto

Dodaj komentarz