• 2012-10-31

Napięcia intelektualne w Bibliotece UW

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie na listopad 2013 roku planowana jest wystawa rzeźby Napięcia intelektualne z cyklu Krystalizacja przestrzeni autorstwa Ludwiki Ogorzelec. Przewidziana jest także prezentacja (projekcja) dotąd zrealizowanych dzieł artystki.

Ludwika Ogorzelec, „Napięcia intelektualne”, projekt, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwika Ogorzelec, „Napięcia intelektualne”, projekt, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Napięcia intelektualne to rzeźba zaprojektowana specjalnie do wnętrza Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Będzie to kolejna praca z cyklu Krystalizacja przestrzeni, zapoczątkowanego w 1990 roku. Materiałem stosowanym przez autorkę do realizacji tego dzieła oraz wielu innych prac z tej serii jest lekki, elastyczny, bezbarwny i przezroczysty celofan. Prowadzone w przestrzeni formy z tego tworzywa napręża ona własnoręcznie, w długotrwałym procesie konstruowania struktur, które powstają w efekcie równoważenia naciągów linii utworzonych z celofanu.

Autorska, oryginalna koncepcja rzeźby Ludwiki Ogorzelec uwzględnia zawsze zarówno fizyczne właściwości otaczającej przestrzeni, jak i niematerialny charakter miejsca, w które zostanie wkomponowana. Krystalizacja przestrzeni to nie tylko obiekt do oglądania – to także swego rodzaju spektakl, w którym istotna jest interakcja widza z rzeźbą – często w pracach z tej serii autorka wprowadza oglądających do wewnątrz struktury. Poprzez aktywizację pierwotnych, uniwersalnych odczuć człowieka w relacji z otaczającą go przestrzenią, kontakt z tymi pracami przynosi odkrywczą, zmysłową świadomość obecności własnej osoby w świecie.

Uwaga o Krystalizacji przestrzeni Ludwiki Ogorzelec – dr Krzysztof Rapcewicz, Cornell University (naukowiec w dziedzinie fizyki teoretycznej):

Niemniej powinno być dla nas oczywistym, ze właśnie krystalizacja przestrzeni, która sama w sobie jest znaczącym osiągnięciem, otwiera przed nami zupełnie nieoczekiwane drogi, na które warto skierować nasze myślenie o życiu i sztuce i które, rozświetlone nieco latarnią nauki, z pewnością wzbogacą nasze zrozumienie świata, w jakim przyszło nam żyć.

Ludwika Ogorzelec urodziła się w Chobieni na Dolnym Śląsku. Rzeźbiarka, zajmuje się przede wszystkim realizacją form in situ – zaprojektowanych specjalnie do konkretnej przestrzeni (trwałych i czasowych). Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (studia w latach 1978–1983), dyplom w pracowni rzeźby prof. Leona Podsiadłego. Studia kontynuowała we Francji, w L’Ecole Nationale Supeurieure Des Beaux Arts w Paryżu (1985–1987), w pracowni słynnego rzeźbiarza Cesara, który po obejrzeniu jej prac zaproponował jej dalszą naukę pod swoim kierunkiem. W ten sposób wyjazd za granicę planowany jako krótki, do którego doszło w bardzo trudnym dla Polski okresie, związany nie tylko z planami artystycznymi, ale również z sytuacją polityczną, przerodził się w dłuższy pobyt emigracyjny.

Od 1985 roku mieszka w Paryżu, realizując swoje prace na całym świecie, zawsze jako artystka polska. Kontynuuje rozpoczęty jeszcze we Wrocławiu cykl Krystalizacja przestrzeni. Wśród ostatnich jej realizacji są rzeźby wykonane w Royal Botanical Garden w Hamilton w Kanadzie (2008), w Gdańsku (przestrzeń miejska, 2009), w Key West na Florydzie (Marcello Tower, 2010), w Exeter w Anglii (Royal Castle, 2011), w Pekinie (przestrzeń miejska, 2012).

Wystawiała swoje praca w prestiżowych galeriach Nowego Jorku, w Yokohama Museum i Sanshin Museum of Contemporary Art w Pekinie. O jej twórczości pisały liczące się pisma artystyczne na całym świecie, w tym Sculpture, najpoważniejszy periodyk na temat rzeźby. Wśród nagród, które otrzymała za swoją twórczość, jest nagroda The Pollock-Krasner Foundation, Nowy Jork, 2000.

Organizatorzy: Ludwika Ogorzelec, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Koordynator: Liliana Chromińska

Ludwika Ogorzelec, Krystalizacja przestrzeni
Z cyklu Krystalizacja przestrzeni
Wernisaż: listopad 2013 roku
Wystawa potrwa minimum 2 miesiące
Biblioteka Uniwersytecka, hall główny
ul. Dobra 56/66
Warszawa

Kurator: Elżbieta Łubowicz

1 komentarz do artykułu “Napięcia intelektualne w Bibliotece UW”

  1. Poznałem Ludwikę gdy dopiero marzyła o wstąpieniu na trudną i piękną drogę sztuki, chylę czoła przed jej niezwykłą konsekwencją, uporem, pracowitością a zwłaszcza talentem. Wierzę, że planowany projekt dla Biblioteki przybliży wspaniałą twórczość tej Artystki warszawskiej Publiczności.
    Już teraz cieszę się z Jej kolejnego sukcesu.
    Zbigniew Frączkiewicz

Dodaj komentarz