• 2012-10-31

Nowy film Guido Chiesa

14 grudnia będzie miała miejsce polska premiera filmu Jestem z Tobą w reżyserii Guido Chiesa. Obraz kandydował do nagrody Marka Aureliusza na V Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie.

Aktualizacja, 13 listopada 2012 roku: Zaplanowana na 14 grudnia premiera filmu Jestem z Tobą zostaje przeniesiona na rok 2013. Dystrybutor przeprasza widzów.

„Jestem z Tobą”, reż. Guido Chiesa - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Jestem z Tobą”, reż. Guido Chiesa - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Akcja filmu Jestem z Tobą rozgrywa się dwa tysiące lat temu w Palestynie za czasów panowania despotycznego króla Heroda. Maria, młoda dziewczyna z rodziny pasterzy, poślubia Józefa z Nazaretu, wdowca z dwójką dzieci. W nowym domu kobieta, wychowywana dotychczas w duchu miłości i szacunku, zaczyna dostrzegać wady patriarchalnego świata, w którym przyszło jej żyć.

Jestem z Tobą Guido Chiesy opowiada historię Marii, matki Jezusa Chrystusa, z odmiennej perspektywy niż ma to miejsce zazwyczaj. Film skupia się przede wszystkim na roli Marii w formowaniu człowieczeństwa w młodym Jezusie. Włoski twórca ustawia każdego bohatera – od Maryi po Józefa – w nieco innym świetle, a samą historię życia Matki Boskiej i Jezusa czyni o wiele bardziej przyziemną.

W tym filmie opowiadamy historię, którą każdy zna. Ale chcieliśmy odkryć jej korzenie, to znaczy jak, naszym zdaniem, wolność i wielkość Jezusa rodzi się z miłości jego matki.
– Guido Chiesa

„Jestem z Tobą”, reż. Guido Chiesa - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Jestem z Tobą”, reż. Guido Chiesa - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

W filmie Jestem z Tobą w roli Marii zobaczyć będzie można Nadię Khlifi oraz Rabeb Srairi. W filmie wystąpią także: Mustapha Benstiti jako Józef, Mohamed Idoudi jako Jezus, Djemel Barek jako Zachariasz, Fadila Belkebla jako Elżbieta oraz Ahmed Hafiene jako Mordechaj, brat Józefa.

Gudio Chiesa jest twórcą filmów dokumentalnych i fabularnych. Reżyser pracował jako asystent, między innymi, przy filmach Jima Jarmuscha i Michaela Cimino. W 1991 roku Chiesa nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy film Il caso Martello, który zdobył Grolla d’Oro – nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na MFF w Wenecji. Do jego najważniejszych filmów zaliczyć można także: Babylon, Non mi basta mai, Il partigiano Johnny, Alice è in Paradiso, Lavorare con lentezza oraz Le pere di Adamo.

Jestem z Tobą, reż. Gudio Chiesa
Premiera: 14 grudnia 2012 roku
Dystrybucja: Vivarto

Dodaj komentarz