• 2012-10-31

Największa kolekcja zdjęć Marilyn Monroe na aukcji

8 listopada w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie odbędzie się I Aukcja Fotografii Miltona H. Greene’a z kolekcji FOZZ. Będzie to  pierwsze na polskim rynku sztuki wydarzenie o międzynarodowej randze i zasięgu, pierwsza aukcja fotografii poświęcona wyłącznie jednemu artyście. Także pierwszy raz w skali światowej pojawia się na rynku tak szeroka oferta zdjęć Miltona H. Greene’a.

Fot. Milton H. Green, Marilyn Monroe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Milton H. Green, Marilyn Monroe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponad 200 wyselekcjonowanych fotografii autorstwa Miltona H. Greene’a, będących własnością FOZZ, decyzją likwidatora funduszu pójdzie pod młotek. Zdjęcia przedstawiają życie amerykańskich gwiazd – m.in. Marilyn Monroe, Franka Sinatry, Grace Kelly czy Elizabeth Taylor.

Decyzją likwidator Marty Maciążek archiwum Miltona H. Greene’a trafia do sprzedaży – wybrane fotografie zostaną wylicytowane na aukcji prowadzonej przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się obrotem dziełami sztuki. W gestii domu aukcyjnego DESA Unicum, lidera na rynku domów aukcyjnych w Polsce, znalazło się także skatalogowanie i opracowanie kolekcji. – Mamy do czynienia z niezwykłą kolekcją światowej sławy fotografa, który przez cztery dekady dokumentował życie największych amerykańskich celebrytów. Zdjęcia zostaną wystawione na sprzedaż po raz pierwszy w Polsce, postanowiliśmy zastosować formułę otwartej aukcji, dzięki której każdy będzie miał okazję nabyć sztukę światowej klasy – mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum.

Fotografie zostaną wystawione na aukcję z atrakcyjnymi cenami wywoławczymi, które będą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Obiekty mają niewątpliwą wartość kolekcjonerską, interesujące są także pod kątem inwestycyjnym. Świadczyć o tym mogą wyniki, jakie osiągały nieliczne fotografie Greene’a, które pojawiały się na aukcjach w renomowanych międzynarodowych domach aukcyjnych na początku XXI wieku, czyli jeszcze przed popularyzacją tego rodzaju sztuki na rynku aukcyjnym – osiągały one kwoty na poziomie od 3 000 do prawie 14 000 USD. W międzyczasie zdjęcia Greene’a pojawiały się w obrocie aukcyjnym sporadycznie, więc licytacja ponad 200 fotografii będzie dużą gratką dla miłośników odbitek artystycznych. Ceny wywoławcze podczas listopadowej aukcji będą na poziomie około 10% kwot osiąganych na aukcjach na świecie.

Archiwum będące w posiadaniu FOZZ to zbiór zdjęć pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Miltona H. Greena. Artysta dokumentował życie amerykańskich gwiazd kina i muzyki, zajmował się też fotografią modową (m.in. dla magazynów Life, Look, Harper’s Bazaar czy Vogue). Pracował zarówno w studio, jak i w plenerze. Fotografował plany najgłośniejszych filmów, paryskie wybiegi, przede wszystkim zajmowała go jednak fotografia kreacyjna. Pozowała mu nie tylko Marilyn Monroe, z którą przyjaźnił się i fotografował ją przez kilka lat, licytowane będą także portrety gwiazd takich jak: Frank Sinatra, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Judy Garland, Alberto Giacometti, Ava Gardner, Liza Minelli i Hubert de Givenchy.

Z wieloma z nich, tak jak z Marilyn, wchodził w długoletnie przyjaźnie i relacje, które znalazły odzwierciedlenie w licznych sesjach. Milton przez 4 lata, od 1953 do 1957 roku, był fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach Marylin Monroe – zdjęcia wystawione na licytację pochodzą w większości z tego okresu. Greene zaliczany jest do kręgu największych modowych fotografów swoich czasów, razem z Richardem Avedonem, Cecilem Beatonem czy Irvingem Pennem. Wyróżnia się na ich tle jako wybitny portrecista, który poza zdecydowaną elegancją ujęć potrafił też oddać prawdę fizjonomii modela i choć odrobinę odejść od oficjalnego wizerunku fotografowanej gwiazdy.

Kolekcja znajduje się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, uważana za jedną z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood. Finałem tej historii będzie aukcja 8 listopada, dzięki której obecna likwidator chce spieniężyć pozostały majątek funduszu.

I Aukcja Fotografii Miltona H. Greene’a z kolekcji FOZZ
Aukcja odbędzie się 8 listopada 2012 roku o godz. 19.00
Obiekty można oglądać w dniach od 22 października do 8 listopada 2012 roku
Domu aukcyjny DESA Unicum
ul. Marszałkowska 34-50
Warszawa

Dodaj komentarz