Sen jest drugim życiem w Tarnowie

Od 10 listopada w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie będzie można oglądać wystawę zbiorową Sen jest drugim życiem. Kuratorkami ekspozycji są Ewa Łączyńska-Widz oraz Jadwiga Sawicka.

Wystawa „Sen jest drugim życiem”, Galeria Miejska BWA w Tarnowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Sen jest drugim życiem”, Galeria Miejska BWA w Tarnowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tłem wystawy i wydarzeń z nią związanych są marzenie senne i podróżowanie koleją. Kolej/pociągi/perony/stacja kolejowa – sny o podróżach koleją, koszmary o spóźnianiu się na pociąg, gubieniu bagażu i podróżowaniu w niewłaściwym kierunku. Ale także: radość podróżowania, wolność wynikająca z oderwania się od codzienności, romantyzm dalekich podróży, przygoda.

Punktem wyjścia wystawy jest secesyjny dworzec kolejowy w Tarnowie, gdzie tarnowskie BWA ma swoją tymczasową siedzibę. W perspektywie przenosin do nowego miejsca (Pałacyk Strzelecki od 2013 r.), potrzeba symbolicznego pożegnania z dworcową codziennością, a raczej nie-codziennością była dla nas ważnym motorem działania.

Koncepcja wystawy szybko zaczęła dialogować z opowiadaniami Stefana Grabińskiego, prekursora polskiej powieści grozy, twórczo uzależnionego od przestrzeni kolejowych. A miasta, w których mieszkał Grabiński – Przemyśl i Lwów, w prostej linii łączą się z Tarnowem – stanowiąc całkiem pokaźny fragment habsburskiej magistrali kolejowej Wiedeń-Lwów.

Wystawa splata ze sobą różne poziomy odczytania tematu, różne sposoby prowadzenia narracji i różne dyscypliny: sztuki wizualne, literatura, teatr (działania parateatralne, performance), muzyka, dizajn – poprzez projekt mebli dla galerii-poczekalni.

Elementy wystawy i działania zaplanowane w jej trakcie wchodzą bezpośrednio w przestrzeń dworca/peronów/przejścia podziemnego w sposób skłaniający do intensywniejszego przeżywania chwil spędzonych na dworcu.; albo odwrotnie: podstępnie zachęcające do zwolnienia tempa nawet kosztem utraty połączenia…

Gérard de Nerval

Artyści: Stefan Grabiński, Elżbieta Jabłońska, Andrzej Juszczyk, Lila Kalinowska, Piotr Lutyński, Holger Mandel, Jacek Niegoda, Karolina Niwelińska, Agnieszka Piksa, Marcin Polak, Agnieszka Polska, Michał Poręba / Aprapla, Jadwiga Sawicka, Krzysztof Skoczylas, Julita Wójcik

Koordynacja: Jolanta Dymon, Wioletta Rękas
Realizacja: Piotr Kukla, Miłosz Onak
Organizator: BWA Galeria Miejska w Tarnowie, Instytucja Kultury Miasta Tarnowa

Sen jest drugim życiem
Wystawa realizowana w ramach 9. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza
Wernisaż: 10 listopada 2012 roku
Wystawa potrwa do 16 grudnia 2012 roku
BWA Galeria Miejska
Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
Tarnów

Kuratorki: Ewa Łączyńska-Widz, Jadwiga Sawicka

Dodaj komentarz