• 2012-10-30

Mój rower Piotra Trzaskalskiego

16 listopada będzie miała miejsce premiera filmu Mój rower Piotra Trzaskalskiego.

„Mój rower”, reż. Piotr Trzaskalski - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Mój rower”, reż. Piotr Trzaskalski - plakat (źródło: materiały prasowe)

Mój rower Piotra Trzaskalskiego jest komediodramatem opowiadającym o  męskim spojrzeniu na świat.  Autor nagradzanego obrazu Edi, tym razem stawia widzom pytanie o to, czy istnieje klucz pozwalający zrozumieć męski punkt widzenia. Tato Paweł (Artur Żmijewski), dziadek Włodek (Michał Urbaniak) i wnuk Maciek (Krzysztof Chodorowski) zostają na kilka dni skazani na swoje towarzystwo. Za wszelką cenę próbują wzajemnie uprzykrzać sobie życie. Tymczasem może się okazać, że tak naprawdę więcej ich łączy niż dzieli.

Choć Mój rower Piotra Trzaskalskiego opowiada o męskiej linii rodziny, pozostaje filmem uniwersalnym, ponieważ traktuje o konflikcie pokoleniowym i relacjach międzyludzkich.

Każdy z nas jest dzieckiem – każdy miał ojca. Wielu z nas będzie miało dzieci i wnuki. Wielu już ma. To jest, mam nadzieję, widownia Mojego roweru.

Piotr Trzaskalski, reżyser

Piotr Trzaskalski przyznaje także, że Mój rower inspirowany jest wątkami autobiograficznymi reżysera:

Mój (…) ojciec był bardzo wyrazistą figurą, na tyle wyrazistą, że kiedy Michał Urbaniak dołożył swoje życie – powstała oś rodzinnego obrotu – prawdziwa scena dla działań filmowego ojca Artura Żmijewskiego i syna-wnuka Krzyśka Chodorowskiego.

Jak podkreśla jednak autor filmu, obraz nie jest jednak filmem prywatnym. Pozostaje wypadkową wielu ojców, synów i wnuków.

Piotr Trzaskalski od 1992 roku pracuje jako niezależny twórca głównie dla telewizji. Jest autorem i współautorem programów o sztuce, teledysków i filmów dokumentalnych (między innymi: Roman Kramsztyk – powrót, Katalog, Candid Camera zapis cenzurowany, Inny Teatr). Jego pełnometrażowy debiut, film Edi (2000), stał się wówczas najczęściej nagradzanm filmem w kraju i na świecie. Kolejny film fabularny reżysera, Mistrz (2005) zdobył Nagrodę Publiczności na MFF w Trieście oraz Nagrodę FIPRESCI na MFF w Miami. Trzaskalski reżyseruje także sztuki teatralne, najważniejsze z nich to: Wigilijna opowieść (2000), Kryzys (2006), Nocna pora (2007) i Wróg ludu (2010).

Mój rower, reż. Piotr Trzaskalski
Premiera: 16 listopada 2012 roku
Dystrybucja: ITI Cinema

Dodaj komentarz