• 2012-10-30

Niewierni w Łaźni Nowej

8 listopada w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie o godzinie 19.30 odbędzie się premiera spektaklu Niewierni w reżyserii Piotra Ratajczaka. Spektakl został wyprodukowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia i inauguruje tematyczny cykl prapremier pod hasłem Niedowiara.

„Niewierni", reż. Piotr Ratajczak, fot. Tomasz Wiech (źródło: materiał prasowy)

„Niewierni", reż. Piotr Ratajczak, fot. Tomasz Wiech (źródło: materiał prasowy)

Apostazja jest jawnym i formalnym odrzuceniem wiary chrześcijańskiej, skutkującym odłączeniem się od wspólnoty kościoła. Przede wszystkim jednak to akt symboliczny, podkreślający, że dla Kościoła rzymskokatolickiego przestaje się istnieć. Apostatów, wedle szacunków samych zainteresowanych, jest w Polsce już pół miliona. Projekt Piotra Ratajczaka to rodzaj zbiorowej wypowiedzi artystycznej aktorów, odtwarzających prawdziwe świadectwa apostazji, oparte na osobistych relacjach i materiałach reportażowych. Widz śledzi rekonstrukcję drogi duchowej bohaterów spektaklu, zdarzeń i refleksji, które doprowadziły ich do decyzji o odejściu z Kościoła. Dlaczego ludzie wychowani i żyjący we wspólnocie wierzących nie chcą dłużej określać swojej tożsamości przez pryzmat wyznania? Jakie osobiste dramaty kryją się za jednostkowym aktem apostazji?

Apostazja formalnie niczego nie zmienia, nie ma realnego wpływu na życie, więc ludzie robią to całkowicie dla siebie – z jakiegoś powodu. Próbujemy analizować, co nimi kieruje i robimy to na podstawie wszelkich dostępnych materiałów, czyli – reportaży, rozmów, wywiadów i świadectw, które w bardzo dużej ilości publikowane są w Internecie, m.in. na stronie apostazja.pl. Temat ten pojawił się niedawno w dyskusji społecznej i ludzie mają potrzebę nieskrępowanego mówienia. Dlatego też doszliśmy do wniosku, że warto zrobić spektakl o tym zjawisku. Mam nadzieję, że dzięki temu zbadamy kondycję współczesnego społeczeństwa, dowiem się, jacy jesteśmy, jakie są mechanizmy funkcjonowania buntu wobec Kościoła i co wpływa na to, że liczba apostatów jednak się w Polsce zwiększa. Czy to wyłącznie oddźwięk zachodniej kultury, gdzie manifestowanie ateizmu nasiliło się w latach 60., czy jednak jest to zjawisko bardzo silnie zakorzenione w rodzimej kulturze, będące naturalnym następstwem przemian społecznych.

Piotr Ratajczak

Obsada: Przemysław Chojęta, Dariusz Fodczuk, Izabela Gwizdak, Joanna Król, Barbara Kurzaj, Paweł Pabisiak, Tomasz Pisarek

Niewierni, reż. Piotr Ratajczak
Premiera: 8 listopada 2012 roku, godz. 19.30
Teatr Łaźnia Nowa
Kraków

Dodaj komentarz