• 2012-10-30

Przypadek Antoniny L… Izabelli Gustowskiej

Od 23 listopada w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Izabelli Gustowskiej Przypadek Antoniny L… .

Izabella Gustowska, „Trojaczki Czerwone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabella Gustowska, „Trojaczki Czerwone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przypadek Antoniny L… to pierwsza tak duża wystawa Izabelli Gustowskiej w Toruniu, a jej charakter będzie nieco inny od wcześniejszych propozycji artystki. Szkicując koncepcję Przypadku Antoniny L… Gustowska zanotowała:

Od dawna miałam ochotę na zrobienie wystawy lekkiej, a nawet frywolnej, a może nawet trochę infantylnej, na dodatek w kolorze różowym (a przyznaję, że tego koloru wyjątkowo nie lubię). Już parę lat temu zrobiłam pewną przymiarkę, stwarzając młodą artystkę Antoninę de Lodi (włoskie nazwisko mojej babci). (…)

Pomyślałam, że złożę te różne odpryskowe sytuacje i w przestrzeni galerii pokażę epizody z życia Antoniny, a właściwie ukryję ją wśród paru młodych kobiet. Będzie więc jej różowy pokój z projekcjami widmowych cytatów z filmów i programów telewizyjnych, które oglądałam w latach 70tych i 80tych wymieszany z aktualnościami wziętymi z You Tube. (…)

Paradoksalnie więc, zmysłowy i infantylny róż pomaga złożyć z fragmentów historię Antoniny, która równie dobrze może być dziewczynką, nastolatką lub zmysłową kobietą. (…)

Podzielona na kilka oddzielnych przestrzeni Galeria Sztuki Wozownia buduje wspaniały plan dla wirujących, żywych obrazów, pozwalając Antoninie ukryć się, rozpuścić się w przestrzeni. (…)

Małgorzata Jankowska

Izabella Gustowska to artystka, pedagog, urodzona w 1948 roku w Poznaniu. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, realizuje instalacje, performances, wideo-performances; w większości prac wykorzystuje różne media. Uzyskała dyplom w poznańskiej PWSSP (dziś Uniwersytet Artystyczny), od 1991 posiada tytuł profesora zwyczajnego, prowadzi Pracownię Działań Performatywnych i Multimedialnych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UA oraz uczy na kierunku Grafika w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Uważana za jedną z najciekawszych polskich artystek posługujących się techniką wideo. Realizuje prace w obszarze rożnych mediów, pracuje cyklami, kolejno: Względne cechy podobieństwa, Sny, Płynąc, Śpiewające pokoje, Namiętności i inne przypadki, Life is a Story, SHE-Media Story, Struny Czasu. W latach 1979-1992 prowadziła Galerię ON w Poznaniu. Gustowska prezentowała swoje prace na wielu wystawach i prestiżowych wydarzeniach. Jako kuratorka przygotowała wiele wystaw i wydarzeń artystycznych.

Izabella Gustowska, Przypadek Antoniny L… .
Wernisaż: 23 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 grudnia 2012 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Kuratorka: Małgorzata Jankowska

Dodaj komentarz