• 2012-10-30

Art & Fashion Festival – podsumowanie

21 października w Starym Browarze w Poznaniu zakończyła się 6. edycja Art & Fashion Festival.

Warsztat Fashion Illustration na AFF VI, fot. kpictures (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztat Fashion Illustration na AFF VI, fot. kpictures (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidewij Edelkoort na jednym z wykładów w Wiedniu powiedziała, że najmocniejszą tendencją nadchodzących sezonów będzie romans. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Art & Fashion Festival jest właśnie a fine romance.

Art & Fashion Festival, to najbardziej merytoryczne wydarzenie modowe w Polsce. W tym roku, aby umożliwić uczestnictwo maksymalnie dużej ilości słuchaczy, AFF Open University zamieniono w dwudniową konferencję, podczas której wystąpili m.in. założyciele platformy internetowej SHOWROOM – Jasiek Stasz i Michał Juda, Natalia Hatalska, Tomasz Jastrun, Lida Hujić, Marek Hendrykowski i Michał Chaciński, kuratorki Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu MUMOK  Barbara Reudiger i Susanna Neuburger oraz Monika Kapłan-Gerc. Po raz pierwszy zorganizowano również panel projektantów.

O tym, kim współcześnie jest projektant z Michałem Szulcem, Anią Poniewierską, Maldororem i duetem Zuo Corp. – Bartkiem Michalcem i Łukaszem Laskowskim rozmawiał Piotr Zachara. Gościem specjalnym tegorocznej edycji AFF był Scott Schuman. Na ten wykład czekano szczególnie, bo sprowadzenie autora portalu thesartorialist na Art & Fashion Festival zajęło jego kuratorce, Basi Metelskiej aż trzy lata.

Ważną zmianą było również wprowadzenie w miejsce corocznej gali wystawy prezentującej prace 40 warsztatowiczów tegorocznej edycji Art & Fashion Festival. Dla Adama Mazura, który jest Co-Kuratorem wystawy, przygotowanie Art & Fashion Experience to było zupełnie nowe doświadczenie. Po raz pierwszy współpracował nie z artystami, a uczestnikami warsztatów, którzy podczas 10 dni super intensywnej pracy musieli wytworzyć bardzo dobrą jakość. Adam zaufał prowadzącym warsztaty, polegał na ich zdaniu, nie kwestionował ich wyborów i decyzji. Wystawa kładzie nacisk na maksymalne zaprezentowanie studentów i ich prac. To również swoiste medium komunikujące treści powstałe podczas warsztatów. Każdy z uczestników ma swoją przestrzeń na prezentację pracy i możliwość autonomicznej wypowiedzi. Integralną częścią wystawy są krótkie formy filmowe, w których warsztatowicze mówią o sobie, swoim życiu i zainteresowaniach, czemu wzięli udział w Festiwalu i czym dla nich jest jego motyw przewodni.

W tym roku po raz pierwszy odbyły się warsztaty Fashion Sound, które poprowadził znany kompozytor młodego pokolenia Wojtek Mazolewski. Prace wszystkich warsztatów oceniało jury w składzie: Grażyna Kulczyk, Basia Metelska, Barbara Hulanicki, Adam Mazur, Piotr Zachara, Magda Dąbrowska (projektantka YES) oraz Rafał Antos, Ania Orska, Olka Osadzińska, Hania Rydlewska, Marcin Różyc, Rafał Milach, W P Onak i Wojtek Mazolewski. Oto zwycięzcy:

  • Fashion Design: Anna Letycja Walicka i Anna Ziemniak (nagrody to kurs w Central St. Martins w Londynie)
  • Fashion Illustration: Hubert Kołodziejski (nagroda to kurs w Central St. Martins w Londynie)
  • Fashion Writting: Dominika Wasilewska(nagroda to kurs w Central St. Martins w Londynie)
  • Fashion Photography: Małgorzata Popinigis-Suchańska (nagroda to kurs w Central St. Martins w Londynie)
  • Fashion Jewellery: Jolanta Grzebska (nagroda to kurs w Central St. Martins w Londynie)
  • Fashion Video: Rafał Słoniec (nagroda to kurs w Central St. Martins w Londynie)
  • Fashion Sounds: Przemysław Cybula i Maciej Król
  • Nagroda YES: Tomasz Kubiak z Fashion Jewellery (zaproszenie do zorganizowana wystawy w Galerii YES)

Moda i film, to idealna para, dlatego w tym roku po raz pierwszy zorganizowany został również pokaz filmów dokumentalnych o modzie. Wybory najciekawszych pozycji dokonał dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni – Michał Chaciński.

Art & Fashion Festival
Kurator festiwalu: Basia Metelska
9-21 października 2012 r.
Stary Browar
Poznań

Dodaj komentarz