• 2012-10-29

Moda na książkę. Od tabliczki glinianej do e-booka.

Od 25 października do 4 listopada w Galerii Krakowskiej można oglądać wystawę zatytułowaną Moda na książkę. Od tabliczki glinianej do e-booka. Organizatorzy wystawy pragną promować czytelnictwo oraz pokazać historię tego niezwykłego zjawiska.

Festiwal książki, plakat (źródło: materiał prasowy)

„Moda na książkę", plakat (źródło: materiał prasowy)

W ramach wydarzenia będzie można nie tylko obejrzeć edukacyjną ekspozycję dotyczącą historii książki od początków powstania pisma obrazkowego, ale również przenieść się w świat niezwykłej literackiej fikcji oraz dokonać bezpłatnej wymiany pozycji ze swojej biblioteki.

Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Wydarzenie rozpocznie się od wyjątkowej wystawy edukacyjnej, której bohaterem będzie książka i jej historia. Na specjalnych wyspach ekspozycyjnych, które znajdą się na poziomach 0 i -1 zaprezentowane zostaną ciekawostki i rekwizyty związane z dziejami książki, począwszy od tabliczek glinianych, aż po współczesne książki elektroniczne. Na wystawie będzie również można zobaczyć, jak wyglądało pierwsze pismo obrazkowe i jak ewaluowało ono do pisma współczesnego, dowiedzieć się jak zmieniały się materiały i narzędzia, którymi pisano, oraz jak wyglądały pierwsze prasy drukarskie i drukowane na nich książki. Fani literatury nie mogą przegapić również książek wykonanych przez studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Książki ASP w Krakowie, a także niezwykłej kolekcji dzieł sztuki inspirowanych książką.

Z myślą o najmłodszych czytelnikach organizatorzy w dniach 27 i 28 października oraz 3 i 4 listopada w godz. 12.00 – 18.00 przygotowali dodatkowe atrakcje. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach kaligrafii, stworzyć glinianą tabliczkę, poznać proces czerpania papieru, a także poczuć klimat starożytnego Bliskiego Wschodu i zapisać zgłoski na prawdziwej woskowej tabliczce.

W czasie trwania Mody na książkę Galerię odwiedzą wyjątkowi goście. Swoje książki będą promować m.in. Szymon Hołownia, Maciej Orłoś, Marek Krajewski czy Urszula Dudziak. Z kolei Jan Chmielewski (kierowca rajdowy), Kevin Aiston (strażak) i Krzysztof Dymura (zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Małopolskiej Policji) będą czytać dzieciom wybrane przez siebie dzieła w ramach akcji Różne zawody czytają. 

Moda na książkę. Od tabliczki glinianej do e-booka.
Od 25 października do 4 listopada 2012 roku
w godzinach otwarcia Galerii Krakowskiej

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR