• 2012-10-29

Maj Hasager Grudnie dobiega końca

Do 31 października w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku można oglądać wystawę Maj Hasager Grudnie.

Maj Hasager, „Round table crop” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maj Hasager, „Round table crop” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hasager pyta o sposoby dojścia do prawdy i możliwości kształtowania publicznego dyskursu, analizując na równi materiał oficjalny i prywatne opowieści. Zebrany materiał przetworzony stawiaja pytania o ludzi, bohaterów prac. W ten sposób artystka przesuwa akcenty, tworzy alternatywna wersję historii, odbiegająca od opowieści bohaterów a skupiającą się na wspomnieniach zwyczajnych ludzi. W ten sposób stara się dopełnić obraz tamtych czasów, uzupełnić je o aspekt dnia codziennego. Poprzez przesunięcie często ujawniają się treści utajone.

Projekt Grudnie powstał we współpracy z grupę literacką Uniwersytetu III Wieku. Skupia się na historiach kobiet świadków dwóch gdańskich grudni – roku 1970 oraz 1981. Obydwa znane są doskonale z tysięcy oficjalnych zdjęć. Artystka analizuje narracje zapomniane, wydawało by się błahe opowieści życia codziennego – czasami zabawne, czasami dramatyczne, opowiedziane z często pomijanej kobiecej perspektywy.

W dwukanałową instalacja wideo zestawione one zostaną z obrazami z oficjalnych archiwów ułożonymi w fikcyjną narracje. Zaproponowana gra ujawni to, co ukryte, postawi pytanie czy historia naprawdę jest zamknięta? Prace Maj Hasager sa bowiem pytaniem o status archiwów i dokumentalistów w tworzenie historii.

Praca artystki powstała podczas pobytów rezydencyjnych w Gdańsku i jest częścią projektu Cities on the edge, badającego specyficzne położenie Gdańska na krawędzi.

Maj Hasager, Grudnie
Wernisaż: 28 września 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 października 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Kurator: Agnieszka Kulazińska

Dodaj komentarz