• 2012-10-27

Barbara – nowy film Christiana Petzolda

9 listopada  na ekrany polskich kin wejdzie najnowszy film Christiana Petzolda Barbara. Obraz nagrodzony został Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

„Barbara”, reż. Christian Petzold - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Barbara”, reż. Christian Petzold - plakat (źródło: materiały prasowe)

Akcja filmu Barbara rozgrywa się latem 1980 roku w Niemczech. Tytułowa bohaterka grana przez Ninę Hoss, składa wniosek o wizę wyjazdową z Niemiec Wschodnich. Za karę zostaje przeniesiona z Berlina do jednego z prowincjonalnych szpitali. Kochanek Barbary z Zachodu, Jörg (Mark Waschke), planuje jej ucieczkę. Tymczasem kobieta próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pracuje jako chirurg pod nadzorem nowego szefa, Andre (Ronald Zehrfeld). Wobec kolegów z pracy i sąsiadów zachowuje chłodny dystans – czuje bowiem, że w tym miejscu zatrzymała się tylko na chwilę. Andre burzy spokój Barbary. Jego postawa wobec nowej lekarki,  pełna zaufania i opiekuńczości, rodzi w Barbarze lawinę pytań. Dlaczego ją kryje, gdy pomaga uciekinierce Sarze? Czy ma za zadanie ją śledzić? A może się w niej kocha? Gdy zbliża się dzień planowanej przez Jörga ucieczki, Barbara zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem…

Na ekranie występują: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld,Jasna Fritzi Bauer, Rainer Bock, Christina Hecke, Mark Waschke, Peter Benedict, Claudia Geisler, Deniz Petzold, Susanne Bormann, Jannik Schümann, Alicia von Rittberg, Barbara Petzold.

Barbara Christiana Petzolda, nazywana przez krytyków niemiecką Casablanką, jest opowieścią o ludziach, którzy poznają się w krytycznym pełnym napięcia momencie swojego życia. Film opowiada o prawdzie, która istnieje wyłącznie z powodu kłamstwa; o miłości, która boi się rozkwitnąć; i o wolności wyboru rodzącej pytanie: pozostać czy odejść?

Chcieliśmy uchwycić w naszym filmie taką specyficzną przestrzeń między ludźmi, ze wszystkim, co stworzyła, ze wszystkim, co uczyniło ludzi tak nieufnymi, ze wszystkim, w co ci ludzie wierzą i co muszą zaakceptować.
– Christian Petzold

Reżyser zdradza, że pracując nad filmem sięgał do obrazów innych reżyserów: Mieć i być Howarda Hawksa, a także do Handlarzy czterech pór roku Fassbindera. Filmowe inspiracje pomogły artyście na ukazanie w Barbarze uciskanego narodu zestawionego z wyzwalającą siłą miłości.

Polska premiera Barbary zbiega  się z rocznicą upadku Muru Berlińskiego, co dodatkowo podkreśla wymowę filmu rozgrywającego się w czasie podziału Niemców na Wschodnie i Zachodnie.

Uroczysta premiera filmu Barbara będzie miała miejsce w krakowskim kinie Ars w ramach 10. Tygodnia Kina Niemieckiego. Po projekcji publiczność będzie miała okazję spotkać się z reżyserem.

Barbara, reż. Christian Petzold
Premiera: 9 listopada 2012 roku
Dystrybucja: Aurora Films

Dodaj komentarz