• 2012-10-26

Pablo Picasso i Piero Crommelynck na scenie świata

Od 15 listopada w Rondzie Sztuki w Katowicach będzie można oglądać wystawę Świat jest teatrem. Pablo Picasso i Piero Crommelynck na scenie świata. Mougins. 1968. Kuratorem wystawy jest Łukasz Białkowski. Wydarzenie organizowane w ramach projektu Ambasada Młodych.

Autor: Pablo Picasso (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Pablo Picasso (źródło: materiały prasowe organizatora)

Założeniem wystawy jest ukazanie Picassa jako sztandarowego artysty modernizmu; twórcy, który u schyłku swojego życia sięga po klasyczną technikę artystyczną, jak się okazuje niezwykle aktualną we współczesnej epoce telewizji i kultury masowej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe od marca do października 1968 roku, m.in. seria Raphaël et Fornarina, w której Picasso przywołuje motywy literackie i swój ulubiony wątek: wszechobecny erotyzm i seksualność; grafiki z motywem cyrku, ulubionym tematem wczesnej twórczości artysty oraz reinterpretacje motywów malarstwa europejskiego przechwycone od: Ingres`a, Poussina, Maneta, z malarstwa holenderskiego czy od Velázqueza.

Wybrana ekspozycja prac poruszy również inny istotny w twórczości Picassa wątek związany z rodziną Crommelyncków, a dokładnie Piero Crommelynckem, których artysta poznał w 1963 roku.

Na wystawie pokazane zostaną więc grafiki z kolekcji rodziny Crommelynck przedstawiające Crommelyncków i Picassa podczas sjesty, fotografie rodzinne Crommelyncków i Picassa w Mougins oraz wybrane przez Landę Cormmelynck filmy przedstawiające relacje Picassa i Piero.

Warto podkreślić, że wszystkie prace zaprezentowane podczas ekspozycji w galerii Rondo Sztuki będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

Pablo Picasso, to artysta którego twórczość charakteryzuje seria rozgrywających się na wielu poziomach powrotów i powieleń – powtarza m.in. motywy wykorzystywane przez całe życie (cyrk, akrobaci), odnosi się do mistrzów malarstwa europejskiego (Rembrandt, Goya, El Greco), ilustruje klasyczne dzieła literatury światowej (Cervantes) oraz przywołuje wątki zawsze mu bliskiej kultury hiszpańskiej. Często również chcąc podkreślić rolę twórcy i jego relacji ze społeczeństwem, powtarza motyw modela i publiczności.

Piero Crommelynck, mistrz rytownik, urodził się w Rapallo we Włoszech w 1934 roku, zmarł w 2001 roku. Był synem belgijskiego dramaturga Fernanda Crommelynck, autora Le cocu magnifique, zilustrowanego przez Picassa w 1966 roku. Crommelynck uczęszczał na kurs grafiki w pracowni Rogera Lacourière, atelier, otwartym w 1929 roku w dzielnicy Montmartre, które gościło największych artystów od Jean-Emile Laboureur po Matisse’a, poprzez Léger i Braque’a. To tam Piero, młody uczeń zafascynowany Picassem, obserwował pracę Mistrza, odnajdując swoją własną drogę. Wraz z bratem Aldo Crommelynck otwarł atelier w 1959 przy ulicy Gergovie. Jakość i finezja ich pracy szybko przyciągnęła wielu artystów, w tym André Masson, Alberto Giacometti, Jacques Villon, Joan Miró, Alberto Magnelli, Henri Michaux.

Oprowadzanie kuratorskie: Łukasz Białkowski
Współorganizator: Instytucja Kultury: Katowice Miasto Ogrodów.

Świat jest teatrem. Pablo Picasso i Piero Crommelynck na scenie świata. Mougins. 1968
Wernisaż: 15 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 stycznia 2013 roku
Rondo Sztuki
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Kurator: Łukasz Białkowski

Dodaj komentarz