• 2012-10-26

Katarzyna Majak w Wiedniu

Od 27 października w Anzenberger Gallery w Wiedniu można oglądać wystawę Me, Myself  & I, gdzie pośród eksponatów znajdą się m.in. prace Katarzyny Majak.

Katarzyna Majak, „Veil 2”, z cyklu „Dechirer”, 2009-2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Majak, „Veil 2”, z cyklu „Dechirer”, 2009-2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje projekty siedmiu artystek, które posługują sie autoportretem zadając pytania o własną tożsamość. Alena Zhandarova tworzy obrazy siebie we wnętrzach. Pełna samoświadomości Jana Romanova bada ideał piękna. Petra Rautenstrauch pokazuje siebie jako Peggy Poetry w rolach cowgirl, czarownicy i matki. Emily Peacock rekonstruuje prace Diane Arbus sama pozując do aparatu. Lucy Hilmer fotografuje siebie w dniu swych urodzin od 40 lat. Isabelle Graeff bada siebie i swoja matkę, do której jest uderzająco podobna.

Fotografie Katarzyny Majak pochodzą z jej dwóch cykli – desire i dechirer. W desire artystka wykorzystała sukienkę z niedoszłych zaślubin, która stała się symbolem przedmiotu sterującego naszym życiem. Sukienka była fotografowana w jednym z warszawskich atelier fotograficznych na kiczowatych ręcznie malowanych tłach, uczestniczyła w typowej sesji w parku, była pożyczana (do zaślubin homoseksualnych, sesji reklamowej wyposażenia łazienek, do projektu książkowego amerykańskiego zaprzyjaźnionego artysty), odbyła podróż do Indii aby być fotografowana, stałą się przedmiotem realizacji wideo i działań per formatywnych.

W dechirer – drugiej części projektu – jednostka wyzwala się z władzy przedmiotu. Starsza krawcowa szyje kopie sukienki, dzięki czemu otwiera się więcej możliwości jego destrukcji, i utrwalania tych działań na fotografii i wideo. Każda z kopi zostaje zniszczona w inny sposób – podarta, ręcznie malowana na czarno, palona, używana w rytuałach. Projekt był pokazywany w licznych miejscach w Polsce, Niemczech oraz USA. Wygrał konkurs Optical – Staged na wystawę w Raandesk Gallery w Nowym Jorku.

Artystki: Isabelle Graeff (Niemcy), Lucy Hilmer (USA), Katarzyna Majak (PL), Emily Peacock (USA), Petra Rautenstrauch (Austria), Jana Romanova (Rosja) i Alena Zhandarova (Rosja)

Me, Myself  & I,
Wernisaż: 25 października 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 stycznia 2013 roku
Anzenberger Gallery
Absberggasse 27
Wiedeń

Dodaj komentarz