• 2012-10-26

Katarzyna Przezwańska i jej Małe Rzeczy

W Galerii Sztuki Współczesnej w Katowicach można oglądać wystawę prac Katarzyny Przezwańskiej zatytułowaną Małe Rzeczy. Ekspozycja odbywa się w ramach cyklu Drobnostki.

Autor: Katarzyna Przezwańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Katarzyna Przezwańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Katarzyny Przezwańskiej to kolejne wydarzenie w ramach projektu Drobnostki — zaplanowanej na cały rok płaszczyzny spotkań artystów, designerów i społeczności lokalnej w ramach projekcji, paneli dyskusyjnych, performance’ów i akcji w mieście. Jego celem jest stymulowanie przez artystów potrzeby przekształcenia najbliższego otoczenia, która może prowadzić do zmiany sposobu myślenia o przestrzeni jako formie modelującej większość zachowań. Działania i realizacje zaproszonych twórców mają zachęcać do przeprojektowania niegościnnej przestrzeni miasta w miejsce stwarzające okazje do zadomowienia, nawiązywania i podtrzymywania więzi.

Kolor w kulturze identyfikowany był z prymitywizmem, dzikością, szaleństwem, rozpustą, karnawałem, nadmiarem, przemieszaniem porządków. To co miało pozostać okrzesane rezygnowało z epatowania agresywnym kolorem, pozwalając się ugłaskać i odbarwić, zneutralizować.

Katarzyna Przezwańska z rozmysłem zachłystuje się kolorami, które pobiera z rzeczywistości jak z próbnika i przynosi w przestrzeń swoich instalacji. Z pasją antropologa destyluje kolor z otoczenia i wszczepia przy jego pomocy soczystą energię do przedmiotów i miejsc. Jej ingerencje nie wymagają kontekstu, odbierane są na poziomie intuicji nieodmiennie kojarząc się z siłą, zdrowiem i świeżością, którą artystka wnosi w zastane przestrzenie.

Katarzyna Przezwańska (ur. 1984 r.) studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, instalacją i projektowaniem. Wystawiała m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Instytucie Awangardy w Warszawie. Autorka interwencji malarskich w ramach II. odsłony Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie. Związana z warszawską galerią Kolonie.

Katarzyna Przezwańska, Małe Rzeczy
W ramach cyklu Drobnostki
13 listopada 2012 roku o godzinie 10.00 odbędzie oprowadzanie kuratorskie.
Wernisaż: 18 października 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 18 listopada 2012 roku.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Aleja Wojciecha Korfantego 6
Katowice

Kuratorka: Marta Lisok

Dodaj komentarz