• 2012-10-26

JUST a THING – polscy designerzy we Lwowie

Od 26 października do 26 listopada w Muzeum Historycznym we Lwowie potrwa wystawa projektów polskich designerów zatytułowana JUST a THING.

Łukasz Wysoczyński: „Szuflady” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Wysoczyński: „Szuflady” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To kolejna odsłona wystawy JUST a THING – po prezentacji na międzynarodowych imprezach designu w Berlinie, Paryżu, Wiedniu, St. Petersburgu i Tallinnie w październiku i listopadzie tego roku projekty polskich designerów zostaną pokazane w Lwowskim Muzeum Historycznym we Lwowie. Ukraińska publiczność zobaczy 10 specjalnie zaprojektowanych na potrzeby tej ekspozycji prac 10 młodych polskich designerów i grup projektowych: Aze design, Betonu, Pawła Grobelnego, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Bartosza Muchy, Piotra Stolarskiego, Arka Wolskiego i Łukasza Wysoczyńskiego.

Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka, znawczyni polskiego i światowego wzornictwa oraz sztuki użytkowej, autorka wielu wystaw designu.

Tematem wystawy JUST A THING jest zwykły przedmiot, pozornie nudny i nieatrakcyjny. Jednak taki, jak się wydaje, błahy temat wyzwolił ogromne pokłady kreatywności, zainspirował projektantów do niezwykłych rozwiązań. Kurator wystawy postawił przed designerami zadanie zaprojektowania dowolnego przedmiotu, który zmieści się do pudełka ze sklejki o standardowych wymiarach 75x75x75 cm. Jedynym ograniczeniem projektowym była więc tylko wielkość pudełka.

Do udziału w projekcie zaprosiłam 10 projektantów. Otrzymali warunki, jakie obiekt miał spełniać i dofinansowanie z Instytutu Adama Mickiewicza na wykonanie prototypu. Dostali też temat i wymiary pudełka, w którym wykonany prototyp ma się zmieścić. Takie ograniczenie wynikało z przesłanek praktycznych – 10 przedmiotów zapakowanych w zunifikowane pudełka tworzy łatwą w transporcie i ekspozycji kolekcję. Z hasłem zwykła rzecz, każdy z projektantów musiał poradzić sobie sam

– Agnieszka Jacobson-Cielecka

Cóż to znaczy zwykła rzecz? Każdy projektant dąży przecież do tego, aby stworzyć rzecz zaskakującą, niepowtarzalną, wymykającą się definicjom – niezwykłą. Czy zwykła rzecz może być niezwykła?

Projekty przedstawione na wystawie JUST a THING stanowią komentarz do niedawno wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie publikacji pod tytułem Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century pod redakcją merytoryczną prof. Czesławy Frejlich na temat polskiego designu XX wieku. Książka i wystawa są więc zaproszeniem do refleksji i dyskusji o rzeczach zwykłych i niezwykłych, próbą poszukania definicji zwyczajności w designie i określenia czy przedmiot jest rzeczą czy czymś więcej.

JUST a THING
26 października – 26 listopada 2012 r.
Lwowskie Muzeum Historyczne
Lwów

Dodaj komentarz