Joseph Beuys | Tadeusz Kantor: Pamięć dobiega końca

27 października w Israel Museum w Jerozolimie zakończy się wystawa Joseph Beuys | Tadeusz Kantor: Pamięć. Ekspozycja jest przygotowana przez Jaromira Jedlińskiego.

„Dzieci w wózku na śmieci” T. Kantora, wystawa „Beuys-Kantor – Remembering”, Israel Museum w Jerozolimie, fot. Natalia Zarzecka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dzieci w wózku na śmieci” T. Kantora, wystawa „Beuys-Kantor – Remembering”, Israel Museum w Jerozolimie, fot. Natalia Zarzecka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz dzieł obu artystów, wraz z projekcjami filmów różnorodnych działań Beuysa oraz spektakli teatru Cricot 2 Kantora, zajmuje 2000 metrów kwadratowych powierzchni jednego z pawilonów i stanowi główną czasową wystawę sztuki nowoczesnej tego sezonu w Israel Museum. U wejścia do ekspozycji zawieszone zostało jedyne dzieło Paula Klee Angelus Novus pochodzące z własnej kolekcji Israel Museum. Jest ono – w intencji kuratora

Wystawa w Jerozolimie rozwidla się na pokaz twórczości Kantora i Beuysa w miejscu, gdzie zaprezentowane zostały obok siebie: grupa rzeźb Beuysa Koniec XX wieku i fotogram sekwencji Wielki ambalaż na koniec XX wieku ze spektaklu Kantora Nigdy tu już nie powrócę. Zestawiona i przeciwstawiona zarazem jest tu nie tylko ich twórczość, ale i biografie.

Dzieła do ekspozycji w Jerozolimie wypożyczone zostały z Cricoteki w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tate w Londynie, Szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu, Muzeum Sztuki Aktualnej w Gandawie, Muzeów Sztuki w Krefeld, Kolekcji Sztuki Północnej Nadrenii-Westfalii (K20) w Düsseldorfie – z ostatniej kolekcji pochodzi bardzo rzadko podróżujące ostatnie wielkie dzieło Beyusa Palazzo Regale.

Joseph Beuys – urodzony się w Krefeld w 1921 roku, zmarł w roku 1986 w Düsseldorfie. Jego praca miała być terapią społeczną, by wyłoniła się sztuka w nieosiągalnej dotąd pełni – sztuka antropologiczna i społeczna. Po wojnie studiował w Kunstakademie w Düsseldorfie i w roku 1961 został tam profesorem rzeźby monumentalnej. W 1972 roku ogłosił, wspólnie z Heinrichem Böll, ideę Wolnego Międzynarodowego Uniwersytetu Twórczości i Poszukiwań. Dążył do budowania mostów między Zachodem a Wschodem (akcje Eurasia), prowadził dysputy z Dalaj Lamą. Jego spuścizna to kapitalny element – mentalny, artystyczny i ekonomiczny – wielu kolekcji w całym świecie.

Tadeusz Kantor – urodzony się w 1915 zmarł w roku 1990 w. Artysta-pielgrzym, z podróży i powrotu uczynił motyw swego życia w sztuce. Malując, tworząc spektakle teatralne, rysunki, happeningi oraz autokomentarze i wystąpienia, dokonywał objawienia potoczności. Mawiał o swym biednym pokoju wyobraźni.

Joseph Beuys | Tadeusz Kantor: Pamięć
Wernisaż: 22 maja 2012 roku
Wystawa potrwa do 27 października 2012 roku
Israel Museum
Jerozolima
Izrael

Dodaj komentarz