• 2012-10-26

Jakub Kamiński Kadry centralne

W Klubie Firlej we Wrocławiu można oglądać wystawę fotografii Jakuba Kamińskiego zatytułowaną Kadry centralne.

Fot. Jakub Kamiński, Wrocław 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jakub Kamiński, Wrocław 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seria zdjęć Kadry centralne nie prezentuje typowej fotografii ulicznej. Od jakiegoś czasu autor zmienił sposób postrzegania, a co za tym idzie, sposób pracy. Dawniej intensywnie szukał bressonowskich decydujących momentów, traktując wyjście na ulicę z aparatem priorytetowo.

Obecnie, co wynika także z ograniczonego czasu, fotografuje niejako przy okazji, wiedząc, że interesująca sytuacja przytrafi się prędzej lub później. Gdy się przytrafia, odczuwa przyjemność z bycia w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Tytuł wystawy – wstępnie roboczy, a potem ostateczny – wskazuje na kompozycję centralną lub około-centralną, której fotograf często używa w swoich kadrach.

Fot. Jakub Kamiński, Londyn 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jakub Kamiński, Londyn 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Kamiński urodził się w 1986 roku w Strzelcach Opolskich. Jest studentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia. Uczy fotografii i projektowania graficznego we wrocławskim Technikum nr 15. Uznając wyższość kliszy fotograficznej nad matrycą cyfrową, fotografuje z użyciem sprzętu i materiałów tradycyjnych. Jego fotografia oscyluje wokół dokumentu i reportażu ulicznego. W swej pracy kieruje się słowami fotografa Tomka Niewiadomskiego: Film czy matryca cyfrowa służą jedynie do wyrażania siebie. Zdjęcia robi się przede wszystkim swoim jestestwem. Oprócz fotografii Kamiński tworzy także filmy animowane, projekty graficzne oraz muzykę elektroniczną.

Jakub Kamiński, Kadry centralne
Wernisaż: 16 października 2012 roku
Wystawa potrwa do 13 listopada 2012 roku
Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56
Wrocław

Dodaj komentarz