• 2012-10-26

5. Festiwal Kultury Wschodu i Zachodu Mundus Orientalis

4 listopada w Filharmonii  Sinfonia Baltica w Słupsku w ramach Festiwalu Kultury Wschodu i Zachodu Mundus Orientali odbędzie się koncert flamenco zespołu Danza del Fuego.

Danza del Fuego ( źródło: materiały prasowe)

Danza del Fuego ( źródło: materiały prasowe)

Historia zespołu Danza del Fuego rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy pod tą nazwą skupiła się grupa muzyków zafascynowanych sztuką flamenco. Założycielem zespołu jest Sławomir Dolata – jeden z pierwszych gitarzystów flamenco w Polsce. Przez kilkanaście lat swojego istnienia zespół koncertował w kraju i za granicą, w różnych składach, współpracując z artystami flamenco z Polski, Hiszpanii, Czech i Słowacji. Muzyka, którą tworzy grupa, jest ich własną wizją flamenco, powstałą na bazie tradycyjnej sztuki Cyganów z Andaluzji, jazzu, muzyki latynoskiej i orientalnej. W programie zespołu znajdują się tradycyjne i znane formy flamenco, jak również własne kompozycje i aranżacje.

Muzycy Danza del Fuego sięgają do wschodnich korzeni flamenco, skłaniając się przy tym ku tradycyjnym formom i znanym motywom muzycznym, nie rezygnując jednocześnie z nowoczesnych elementów będących wyznacznikiem naszych czasów. Dziś zespół, oprócz działalności koncertowej, zajmuje się prowadzeniem kursów gitarowych i warsztatów tanecznych. Grupę tworzą:

  • Dorota Dzięcioł – taniec, kastaniety, śpiew
  • Sławomir Dolata – gitara flamenco, śpiew
  • Maciej “Mustafa” Giżejewski – instrumenty perkusyjne, cajón, śpiew
  • Roman Mendez (Meksyk) – tres cubano, gitara
  • Marcin Pawlik – flet saksofon
  • Helton Santos (Brazylia) – bass

Danza del Fuego
4 listopada 2012 roku, godz.18.00
Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku

Dodaj komentarz