• 2012-10-25

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Od 25 do 30 października w Warszawie potrwa 10. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Kadr z filmu zamknięcia „Roman Polański: moje życie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu zamknięcia „Roman Polański: moje życie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej to pierwszy żydowski festiwal filmowy w Europie Wschodniej. Wyświetlane na nim są produkcje o szeroko rozumianej tematyce żydowskiej. Od roku 2003 zaprezentowano ponad 520 filmów z 28 państw świata. Wśród nich znalazły się produkcje uhonorowane m.in Oscarem, Złotą Palmą oraz nagrodą Emmy.

Tegoroczny Festiwal dedykowany jest Ethanowi i Joelowi Coenom, którym została przyznana Honorowa Kamera Dawida 2012 za odwagę i wnikliwość w pokazywaniu tematyki żydowskiej oraz unikatowy wkład w światową kinematografię.

Filmem otwarcia będzie Zagubiony Czas w reżyserii Anny Justice. Opowiada on niesamowitą historię miłości Żydówki i Polaka, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym. Po udanej ucieczce z obozu, muszą się jednak rozdzielić. Czy jeszcze kiedyś się spotkają? Na Ceremonii Otwarcia, 23 października, będą obecni: reżyserka, aktorzy, m.in.: Mateusz Damięcki, Lech Mackiewicz a także inni twórcy filmu.

Film zamknięcia to dokument Roman Polański: moje życie w dniu 30 października o godz. 21.00. po rozdaniu nagród Kamer Dawida.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ważną produkcją będzie z pewnością Przypis w reż. Josepha Cedara. Film był izraelskim kandydatem do Oscara 2012, laureatem nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes 2011 za najlepszy scenariusz, laureatem Nominacji za najlepszy film festiwalu Cannes 2011 oraz laureatem 9 nagród Izraelskiej Akademii Filmowej 2011. Opowiada o trudnych relacjach ojca z synem, które pogarszają się jeszcze, gdy jednemu z nich zostaje przyznana nagroda. Gościem będzie autor ścieżki dźwiękowej filmu, wielokrotnie nagradzany Alex Claude.

W tegorocznym repertuarze Festiwalu znalazły się również takie produkcje jak: laureat Nominacji do Złotej Palmy Cannes 2011 Wszystkie odloty Cheyenne’a ze świetną rolą Seana Penna, wielokrotnie nagradzana produkcja izraelska Niewidzialne, m.in Berlinale 2011, Haifa 2011 oraz niemiecki film o relacjach Żyda z Libańczykiem Kadysz za przyjaciela, w którym postać głównego bohatera odegrał polski aktor Ryszard Ronczewski − aktor będzie obecny na projekcji.

Dla miłośników komedii film oscarowego duetu Michel Hazanavicius i Jean Dujardin – laureatów Oscara 2012 za Artystę. OSS 117 - Rio nie odpowiada – francuska parodia Jamesa Bonda.

Jak co roku na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej nie zabraknie filmów dokumentalnych. Będą filmy poruszające tematykę Holokaustu, m.in. Zazdrościłem ptakom(poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego po drugiej wojnie światowej niektórzy Żydzi Polscy postanowili osiedlić się w Niemczech), Lew Judy (wielokrotnie nagradzany dokument przedstawiający wycieczkę młodych amerykańskich Żydów do obozów koncentracyjnych, na czele której stoi ocalały z Auschwitz bohater filmu) oraz Ostatni lot Petera Ginza (niesamowity dokument prezentujący pamiętnik chłopca przebywającego w obozie).

W tegorocznym repertuarze znalazły się także filmy dotyczące konfliktu palestyńsko-izraelskiego, m.in. Ameer też ma broń , Moja dzielnicaKolaborant i jego rodzina oraz dwie trzymające w napięciu produkcje brytyjskie z cyklu Cena władzy: Prezydent Arafat i Prezydent Peres.

Amatorzy filmów krótkometrażowych także znajdą coś dla siebie. Film Holocaust − obóz koncentracyjny Auschwitz autorstwa chińskiego reżysera Wudu Yu to świetna animacja przedstawiająca Holokaust oczyma ludzi z zewnątrz. Atrakcją będą też z pewnością krótkometrażowe filmy eksperymentalne z kolekcji Wilfrieda Agricoli de Cologne Shoah Film Collection, które zostały zrealizowany przez młodych twórców z całego świata i w nowatorski sposób podchodzą do tematu Shoah, Zagłady, nietolerancji, czy współczesnych ludobójstw.

Na deser coś dla miłośników filmów w reżyserii braci Coen. Będą oni mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć filmy swoich ulubionych amerykańskich reżyserów na dużym ekranie.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej − edycja 10.
25-30 października 2012 r.
Kino Kinoteka, Kino Świt
Warszawa

Dodaj komentarz