• 2012-10-25

Fabryka Szczęścia. Wykład, którego nie było

20 października w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej odbyła się eksperymentalna rekonstrukcja wykładu, który Le Corbusier miał wygłosić w Warszawie wiosną 1933 roku.

Nicholas Grospierre jako Le Corbusier, fot. Michał Dąbrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nicholas Grospierre jako Le Corbusier, fot. Michał Dąbrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W maju 1933 roku najsłynniejszy architekt XX wieku planował zatrzymać się na kilka dni w Warszawie w drodze do Moskwy, na IV zjazd CIAM (Congrès International d’Architecture Moderne). W prasie ukazały się zapowiedzi, a warszawscy architekci z niecierpliwością oczekiwali spotkania z papieżem modernizmu. Jednak, gdy pod naciskiem władz radzieckich odwołano moskiewski zjazd architektonicznej awangardy, Le Corbusier odwołał także wizytę w Warszawie. Nigdy więcej tu nie przyjechał.

Tekst odczytu się nie zachował. Może nawet nigdy nie powstał. Jednak lektura zapisków Le Corbusiera z tamtego okresu pozwala na rekonstrukcję wykładu, który mógł w 1933 roku wygłosić dla warszawskiej publiczności.

W auli Szkoły Głównej Handlowej, która już wtedy istniała i mogła gościć słynnego architekta, odbył się wykład, którego nigdy nie było. Warszawska publiczność w 2012 roku mogła wysłuchać odczytu Fabryka szczęścia – o tym, jak nowa architektura, w połączeniu z nową organizacją pracy i społeczeństwa mogą nas uczynić szczęśliwymi ludźmi.

Wykład został wygłoszony w języku francuskim i był tłumaczony na żywo.

Fabryka Szczęścia. Wykład, którego nie było.
Aktor: Nicholas Grospierre
Przygotowanie kostiumu i charakteryzacji: Olga Mokrzycka-Grospierre
Tekst: Andrzej Leśniak
Kurator: Grzegorz Piątek
Współpraca produkcyjna: Aleksandra Stępnikowska, Jakub Supera

Dodaj komentarz