• 2012-10-25

Wejdź w przestrzeń wiersza z Kasią Rysiak

8 listopada Kasia Rysiak po raz pierwszy pokaże swój dyplom – projekt O’kreśl – szerszej publiczności w industrialnych przestrzeniach Pracowni Wschodniej w Warszawie.

Autor: Kasia Rysiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Kasia Rysiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt OKREŚL jest obrazem jednego wiersza Marcina Cecko wyprowadzonym w udźwiękowioną przestrzeń i chropawą powierzchnię papierowego zina. Słowo odzyskuje swój kształt i staje się źródłem obrazu. Obraz ten potraktowany jako zapis dźwięku rozbrzmiewa we wnętrzu galerii. Powstaje wielowymiarowe continuum, odsłaniające istotę poetyckiego myślenia, gdzie każde słowo znaczy coś innego.

prof. Zygmunt Januszewski

Spójność projektu potwierdza skończona forma poszczególnych elementów tworząc kolejny wymiar prezentowanej widzowi rzeczywistości. Dlatego wystawa obejmie również 12 wybranych projektów przedstawionych w postaci grafik, wykonanych w technice sitodruku.

Kasia Rysiak to przedstawicielka młodego pokolenia warszawskich artystów, znana z błyskotliwych projektów tworzących streetartową markę odzieżową Mamapiki. W lutym tego roku ukończyła grafikę na warszawskiej ASP, prezentując projekt Oʼkreśl. Oprócz dyplomowej instalacji, będzie można zobaczyć w Pracowni Wschodniej 12 grafik wykonanych w technice sitodruku, a fragmenty dźwiękowe instalacji będą odtworzone przez samą artystkę na żywo. Wydarzenie uświetni koncert Anthony Chorale, songwriterski projekt mieszkającego obecnie w Warszawie holenderskiego gitarzysty Oliviera Heima, znanego z zespołu Très.B.

Kasia Rysiak w 2008 obroniła się na łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru, a marka Mamapiki, którą współtworzy, jest rozpoznawalna na warszawskich ulicach, była pokazywana na Fashionerze podczas Opener Festval i można ją kupić w Berlinie. Dziś Kasia Rysiak, po raz kolejny, potwierdza swój talent dojrzałym koncepcyjnie projektem Oʼkreśl. Instalacja jest jej pracą dyplomową na warszawskiej ASP na Wydziale Grafiki pod kierunkiem profesora Zygmunta Januszewskiego.

Kasia Rysiak, projekt O’kreśl
Wernisaż: 8 listopada, godz. 20.00
W trakcie otwarcia wystawy elementy dźwiękowe instalacji artystka wykona samodzielnie.
O godzinie 21.00 rozpocznie się koncert Anthony Chorale.
Pracownia Wschodnia w kamienicy artystycznej Lubelska 30/32.
Warszawa

Dodaj komentarz